Tuğlayı Keşfet Workshop ve Sergisi

Işıklar Yapı Ürünleri’nın düzenlediği ve her formasyondan öğrencinin katılım sağlayabileceği Tuğlayı Keşfet Workshop Yarışması için son teslim tarihi 27 Aralık 2018.

Yarışmanın Amacı

“Tuğlayı Keşfet Workshop ve Sergisi” yapı malzemesinin bilinen yönlerinin dışında öğrencilerin yaratıcılıkları ile çok farklı tasarımlara ve düşüncelere ulaşılabileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Malzemelerin yüzlerce yılda edindiği kimlik, algısal geçmiş ve alışılagelen bilinirliğinin ötesinde tasarımla ilişkilenince çok farklı ele alınabileceğine vurgu yapmayı, öğrenciye düşünmeyi, düşündüğü kadar da düşüncelerini ortaya koyma becerilerini geliştirmeyi hedefler. Tuğla ve kil  malzemenin düşünce ile ve tasarımla her türlü bağlantısı ele alınabilir. Öğrenci her fikri tuğla ve kil malzeme ile ilişkilendirebilir. 

Bu çalışma bir workshop yarışmasıdır ve sonucunda poster gönderen tüm katılımcılara bir katılım belgesi hazırlanacaktır. Tüm katılımcılar arasından eşdeğer ödüller verilmesi planlanmıştır. Ödül kategorisine giren tüm posterlerin katılımcılarına da bir ödül belgesi verilecek ve gruba da bir plaket hazırlanacaktır. Çalışma tüm üniversitelerden katılımın sağlanabilmesi için dijital platformda desteklenmektedir. Çalışmaya her formasyondan öğrenci katılabilir. 

Tavsiye edilen çalışma yaklaşımları

1. Yaklaşım: Tuğla Malzemeye ve yapı elemanına teknik yaklaşım

Tuğla malzeme ile üretilmiş yenilikçi bir detay, tuğlanın kendi yapısının geliştirilmesi, bir yapı elemanı tasarımı gibi yaklaşımlar teknik yaklaşımı oluşturmaktadır. Örneğin; tuğladan yeni bir harpuşta tasarımı,  aydınlatma elemanı tasarımı, kiremit tasarımı vb. 

2. Yaklaşım: Tuğla Malzemeye ve yapı elemanına konsept yaklaşım

Tuğla malzeme ile yaratıcı farklı fikirlerin birleşmesi olarak özetlenebilir. Tavsiye edilen kontrol yaklaşımı şu şekildedir: Tuğla bir çatı konsepttir. Alt fikir ve varsa bir destek fikir oluşturulması önerilir. 

Örneğin: Tuğla > Rüzgar Enerjisi > Cephe Estetiği 

Cepheye gelen rüzgarın hareket ettirdiği tuğlardan enerji üretimi hayal ettiğiniz bir yaklaşıma cepheye bu fikrin dinamik etkisini de eklersek konu tamamlanabilir. Burada dikkat edilmesi gerekli konu ise alt fikirlerin mutlaka çatı konuya bağlanması ve ilişkili olmasıdır. 

Sunum Yaklaşımı

Fikir ne olursa olsun onu ortaya koymaya çalışmak fikir kadar önemlidir. Basit ama etkili bir sunum tekniği beklenmektedir. Sizlere bu workshop için verilen şablona tek bir paftada fikirlerinizi anlatan sunumu gerçekleştirmeniz hedeflenmektedir: 

Sunum verilen şablona bir pafta teslimi ile gerçekleşecektir. 
Çalışmaya her öğrenciye açıktır. 
Çalışma her formasyona açıktır.  
Öğrenciler için benzer  yarışmalar örnek olarak incelenebilir. (Velux Award öğrenci yarışmasının örnek olarak her öğrencinin incelemesini tavsiye ediyoruz)
Çalışma kavramsal ya da teknik ele alınabilir.
Çalışma bölgesel değerleri, detayları ele alabilir.
Çalışmada mekânsal bir bağ kurulması tavsiye edilir. 
Çalışma 27 Aralık 2018 tarihinde dijital olarak yüksek çözünürlüklü teslim edilir. (JPG formatında A1 boyutunda en az 200 dpi olarak.) 
3 Ocak 2018 tarihinde workshop kapsamında belirlenen öğrencilere ödül belgeleri verilir. Ayrıca tüm katılımcılara belirlenen törende workshop katılım belgesi verilir. Katılım belgelerinin alımı için törene öğrencilerin katılımı tavsiye edilir.
Her türlü soru mail ile ulaştırılabilir.
Öğrencilerin kullanacakları format Aralık ayında Işıklar sitesine yüklenecektir.
Çalışmaya bağımsız katılmak için e-posta gönderebilirsiniz. Gelen istek doğrultusunda örnek şablon gönderilecektir.

Çalıştay Yürütücüleri

- Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk (Uludağ Üniversitesi)

- Prof. Dr. Mustafa Özgünler (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)

- Prof. Dr. Özgür Ediz (Uludağ Üniversitesi)

- Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)

- Doç. Dr. Şebnem Ertaş (Karadeniz Teknik Üniversitesi)

- Doç. Osman Arayıcı (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)

- Dr. Ögr. Üyesi Serhat Anıktar (Istanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi)

- Dr. Dieter Figge (Almanya Tuğlacılar Birliği Başkanı)

Teslim Tarihi: 27 Aralık 2018

Sergi ve Ödül Töreni Tarihi: 3 Ocak 2019 Perşembe

Sergi ve Ödül Töreni Yeri: Istanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Tarihi Bina Sergi ve Konferans SalonuYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)