Renzo Piano'nun Uganda'daki Çocuk Cerrahi Merkezi

İtalyan mimar Renzo Piano , Uganda'da , Pediatrik Cerrahide Mükemmeliyet Merkezi olan yeni ve önemli bir sağlık tesisi inşa ediyor. Renzo Piano Building Workshop , Entebbe'de halen yapım aşamasında olan yeni çocuk hastanesinin fotoğraflarını yayınladı.

Stüdyonun Afrika’daki ilk projesi olan proje, Gino Strada liderliğindeki İtalyan kar amacı gütmeyen kuruluş olan Emergency için İtalyan stüdyosu TAMassociati ile işbirliği yapıyor.

Tamamlandığında, Ugandalı hastalar için ücretsiz sağlık hizmeti ve Afrika genelindeki çocuklar için ameliyat sağlayacaktır. Aynı zamanda genç doktorlar ve hemşireler için bir eğitim merkezi olarak ikiye katlanacaktır.

Renzo Piano proje hakkındaki düşüncelerini: ''Bu hastane, bir tıbbi mükemmellik, çevresel sürdürülebilirlik, enerji, bağımsızlık ve mekan uyumunun bir modeli olacak. Modernitenin en büyük, en gerçek başarıları olan dünyanın, su ve güneşin kaynaklarını kullanmak istiyoruz. Hastane Victoria Gölü kıyılarına kurulacak ve doğa ve ağaçlarla çevrili olacak. Bitki örtüsü ve ağaçlar iyileşme süreci için ise bir metafor olacak.” şeklinde ifade etti.

Bina eğimli araziye açılan ve korunaklı yürüyüş yolları ile birbirine bağlanan dört farklı büyüklükte blok şeklindedir. Kalın duvarlar, bölgede hazır olması ve yerel inşaatçılar tarafından kolaylıkla uygulanabildiği için rammed topraktan inşa edilmiştir. Bu yüksek termal kütle özelliklerine sahip,  toprağın kullanılması, sıcaklık ve nemi hastanede sabit tutmaya yardımcı olacaktır.

Binanın çatıları 9.800 metrekarelik fotovoltaik panelleri destekleyebilen yükseltilmiş bir kafes yapısına sahiptir. Bu sistem hastanenin gün içerisinde ihtiyaç duyduğu elektriği sağlayacaktır. 

Kaynak: archilovers, dezeen 

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)