Türk Doğal Taş Sektörü İngiliz Mimarlık Ofislerinin Radarında

Türk doğal taş sektörü, İngiltere'deki mimarlık ofislerini hedef alarak uluslararası projelerde daha fazla yer almayı planlıyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği, Türk doğal taşlarını İngiltere pazarında daha etkili bir şekilde tanıtmak amacıyla 6-8 Şubat 2024 tarihlerinde Londra Business Design Center'da düzenlenecek Surface Design Show Fuarı'nda stand açacak.

doğal taş

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, Türk doğal taş sektörünün 2023 yılında ihracatta yaşanan düşüşü durdurmak için 2024 yılında yoğun bir tanıtım ve pazarlama sürecine girdiklerini belirtti. Suudi Arabistan'a yapılan başarılı bir ticaret heyetinin ardından, İngiltere pazarına odaklandıklarını ifade etti.

Alimoğlu, İngiltere'ye yıllık 15 milyon dolar, İngiliz Milletler Topluluğu'na ise 100 milyon dolar seviyesinde olan doğal taş ihracatlarını 5 yıllık dönemde iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Türk doğal taş sektörü olarak, İngiliz mimarlara 150 farklı çeşit doğal taş ve 650 renk ve desen seçeneği sunduklarını vurgulayan Alimoğlu, mimarların Türk doğal taşlarını tanımalarını ve projelerinde kullanmalarını öncelikli koşul olarak gördüklerini belirtti.

Ege Maden İhracatçıları Birliği, daha önce düzenledikleri İngiltere Doğal Taş Sektörel Ticaret Heyeti etkinlikleriyle ünlü İngiliz mimarlık ofisleriyle bir araya geldiklerini hatırlattı. Bu kez, 6-8 Şubat 2024 tarihlerinde gerçekleşecek Surface Design Show Fuarı'nda Türkiye'nin zengin doğal taş çeşitlerini İngiliz mimarlara tanıtacaklarını ve ödül alan tasarımları uluslararası çevrelerin beğenisine sunacaklarını açıkladılar.

Ayrıca, ünlü mimar Gökhan Karakuş'un fuarın açılış günü ve diğer günlerde gerçekleştireceği iki panelle ziyaretçilere Türk doğal taşı hakkında bilgi vereceği belirtildi. Ege Maden İhracatçıları Birliği, fuarın temsilcileri aracılığıyla etkinliğe katılacak ve Türk doğal taşlarını uluslararası alanda daha fazla tanıtmayı amaçlayacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)