Türkiye’nin Mimari Dönüşümünü Yansıtan Sergi

Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında, yakın yüzyılın Türk mimarisini ortaya koyan sanatçı Cemal Emden’in mimari fotoğraflarından oluşan 'Güncel Türkiye Mimarlığı' sergisi, Galeri Işık Teşvikiye’de ziyarete açıldı.

Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında, Nurus sponsorluğunda gerçekleştirilen ve 21 Ekim tarihine kadar görülebilecek olan sergide, farklı mimarlık ofisleri tarafından tasarlanan ve 2010'ların Türkiye mimarlığını yansıtan 35 fotoğraf çalışması yer alıyor. Küratörlüğünü Saitali Köknar'ın yaptığı sergide, mimari fotoğraflarının derlendiği özel kitap çalışması da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

34 OFİSİN TASARLADIĞI 35 BİNA

‘Güncel Türkiye Mimarlığı' sergisinde, her biri 2010'lu yıllarının Türkiye mimarisinin farklı niteliklerini yansıtan ve 34 mimarlık ofisince tasarlanan 35 binanın, sanatçı Cemal Emden tarafından çekilen fotoğrafları sanatseverlerle buluştu. Sergide fotoğrafları yer alan yapıların seçimine; Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Prof. Dr. Deniz Güner, İstanbul Teknik Üniversitesi Doç. Dr. Funda Uz, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Dr. Tayfun Gürkaş ve Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Burak Altınışık'ın da aralarında olduğu bağımsız bir danışma kurulu karar verdi. Nurus'un, 90'ıncı yılına özel düzenlediği ‘Güncel Türkiye Mimarlığı' sergisinde yer alan fotoğraflar, editör Saitali Köknar tarafından özel bir kitap çalışmasına da dönüştürülerek ölümsüzleştirildi.

Kaynak: SözcüNTV Sanat


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)