Türkiye Tasarım Vakfı Türk Kilim Sanatını Tanıttı

Bu yıl Berlin Tasarım Haftası, 2024 teması "INSIGHTS" ile dikkat çekiyor. Tema, iç gözlem ve odaklanma çağrısı yaparak katılımcıları yaratıcı süreçlerin perde arkasına bakmaya ve tasarımın dünyamızı nasıl şekillendirebileceğini keşfetmeye davet ediyor.

Türkiye Tasarım Vakfı

Türkiye Tasarım Vakfı, Berlin Tasarım Haftası'nda "Gelenek Yeniden Dokundu" adlı sergiyle Türk kilim sanatını Berlin'e taşıdı. Vakıf, tasarımın gücünü ve önemini vurgulayarak Türk kültürünün ve tasarımının uluslararası alanda daha geniş bir kitleye ulaşmasını hedefliyor. Berlin Tasarım Haftası, dünyanın dört bir yanından tasarım profesyonellerini bir araya getirerek sektördeki en son gelişmeleri ve yenilikleri sunan önemli bir platform olarak öne çıkıyor.

27 Nisan - 5 Mayıs 2024 tarihleri arasında, Peter Behren Bau'da düzenlenen Berlin Tasarım Haftası, kilim dokuma ustalarının mirasını modern tasarım anlayışıyla birleştiren 6 kadın tasarımcının eserlerini ziyaretçilerle buluşturdu. Türkiye Tasarım Vakfı, geleneksel Türk kilim dokuma zanaatını modern yorumlarıyla tasarlayan altı sanatçının eserlerini sergileyerek Türk kültürünün ve tasarımının uluslararası alanda daha geniş bir kitleye ulaşmasını hedefliyor.

Türkiye Tasarım Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Demirci, "Bu önemli uluslararası organizasyonda, Türk kültürünün önemli bir parçası olan kilim dokuma geleneğini Berlin'in renkli atmosferinde tanıtmak ve Türk tasarımının uluslararası alandaki etkisini arttırmayı amaçladık. 6 kadın tasarımcının farklı eserleri, Türkiye Tasarım Vakfı aracılığıyla Berlin’de ziyaretçilerle buluştu." diye konuştu.

Kadın tasarımcılar, Bilgi Kalfa, Burcu Köknar, Çınar Eslek, Didem Çubukel, Senem Akçay, Vardal Canis’ın tasarımla hayat bulan kilimler, Türk zanaat geleneğinin canlılığını ve önemini dünyaya yansıttı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)