Üç Boyutlu Kent Alanı

Hollandalı mimarlık firması MVRDV, Shenzhen Longgang bölgesinin merkez noktası için tasarladığı “üç boyutlu kent alanı” olarak tanımlanan ShenKong International Centre için yaptığı tasarımları yayınladı. Proje yarışmasına katılan otuz aday içerisinde birinciliği alan ve Shenzen Terraces olarak da bilinen bu proje gelişmekte olan üniversite bölgesine yirmiden fazla program sunacak. Proje aynı zamanda sürdürülebilirliğe odaklanıyor ve pasif tasarım ilkelerini, doğal peyzajı, geri dönüştürülmüş malzemeleri ve güneş panellerini bünyesine entegre ediyor.

Adını mimari yapısından alan Shenzhen Terraces civar bölgedeki dağların formlarını yansıtırken baskın olan yatay ve kıvrımlı çizgileri, dikey ve keskin kenarlı yükseltilerle kontrast bir görüntü çiziyor. Taraçalı yapı güneş kazanımını azaltacak çatı çıkıntılarına olanak tanırken, bitkilerle dolu geniş teraslar ve su tekneleri de mikro iklimi soğutmaya yardımcı oluyor.


MVRDV’nin kurucu ortağı Win Maas konuyla ilgili olarak şöyle diyor: “Shenzen 1970'lerden bu yana oldukça gelişti. Bu tip şehirlerde, halka açık alanlarla doğal alanların, nüfus yoğunluğu epeyce olan kentin bünyesine nasıl entegre edilebileceği üzerine dikkatlice düşünmek gerekir. Shimao ShenKong International Centre bu anlamda harika bir örnek olacak; ayrıca, Shenzhen’in yeni merkezinde halka açık alanların oluşturması konusunda da örnek teşkil edebilir. Dışarıda olduğunuz, insanlarla buluşup vakit geçirdiğiniz ve gerçekten serin bir alandan bahsediyoruz; bütün iletişimi dışarıda kurmanız mümkün. Burası gerçekten halka açık bir alan olacak.”

Sürdürülebilir bir alan olan 101,300 metrekare genişliğindeki Shenzhen Terraces yaya dostu bir alana, otobüs terminaline ve sanat galerisi, kütüphane, konferans merkezi ve açık hava tiyatrosuna ev sahipliği yapacak. Openfabric ile ortak tasarlanan peyzaj çalışması yapının kıvrımlı hatlarını yansıtacak ve yeni yarı tropik bitkilerle, eğlence alanlarına ev sahipliği yapacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)