URB'nin İklim Kontrollü Bisiklet Otoyolu LOOP

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
The LOOP, Dubai sakinlerini sağlıklı bir ulaşım yöntemini tercih etmeye teşvik etmeyi amaçlayan URB tarafından tasarlanmış 93 km uzunluğundaki sürdürülebilir bir otoyoldur. Sürdürülebilir mimari yapı, tüm yıl boyunca iklim kontrollü bir ortam sağlayarak şehirde yürümeyi ve bisiklete binmeyi tercih edilen ulaşım şekli haline getiriyor. Bu girişim Dubai sakinlerinin %80'inin işe yürüyerek veya bisikletle gitmesini amaçlayan Dubai'nin 20 Dakika Şehir girişimi ile uyumludur. Sürdürülebilir mimari proje şu anda araştırma ve geliştirme aşamasındadır. 

URB CEO'su Baharash Bagherian "Amacımız Dubai'nin gelecekteki mobilite altyapısını dönüştürmek ve onu sürdürülebilir bir ulaşım sisteminden daha fazlası haline getirmektir. Bu tür altyapılar insanlar için çeşitli eğlence ve toplum hizmetleri de sağlayabilen alanlar ve tesisler olarak düşünülebilir. Bu tür altyapılar hava koşullarından ne olursa olsun konforlu ve sürdürülebilir ulaşım yöntemi sağlamalıdır." dedi. 

URB LOOP

Sürdürülebilir mimari proje yürüme ve bisiklete binme olanakları sağlayarak ve gerekli kolaylıkları tasarıma entegre ederek araba bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Bu da hızlı kentleşme sürecinde ortaya çıkan araba merkezli bir şehir olan Dubai'nin altyapısında önemli bir değişiklik getirecek. Sürdürülebilir mimari örneklerden yapının kontrollü iklimin yanı sıra, gıda güvenliği için dikey çiftlikler, parklar ve dinlenme alanları, çeşitli olanaklar ve girişimcilik fırsatları gibi birbiriyle bağlantılı birçok aktiviteye ev sahipliği yapması planlanıyor.

URB LOOP

Dubai, sakinlerinin yürüyerek veya bisikletle 20 dakikada günlük ihtiyaçlara ve varış noktalarına erişebildiği 20 dakikalık bir şehir olmayı hedefliyor. Girişim 2040 kentsel master planında ve kentsel hareketlilik stratejisinde yer alır. Bölgeler için daha iyi bağlantı ve ortak tesisler sağlamayı amaçladığından LOOP bu amaçlarla uyumludur. Proje ayrıca yenilenebilir bir enerji kaynağı sağlamak için kinetik gücü kullanmayı planlıyor. Sulama sistemlerinin de kaynak kullanımını azaltmak için geri dönüştürülmüş su ile çalışması planlanıyor. Bu yüzden projede sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler ayrıca ele alınmış.

URB LOOP

URB kısa süre önce Dubai'nin en büyük tarım turizmi destinasyonunu geliştirme planlarını duyurdu. Bu topluluklar için gıda güvenliği sağlamaya, yeni işler yaratmaya ve zarar görmüş ve kirlenmiş araziyi eski haline getirmeye yönelik bir ana plandır. Merkezi Dubai Tasarım Bölgesi'nde bulunan aynı ofis, Güney Afrika'daki en sürdürülebilir şehri yaratmayı ve araştırma ve geliştirme için bir İnovasyon Bölgesi tasarlayarak Dubai'nin altyapısını daha da geliştirmeyi hedefliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)