Vurgulanan Mimari !

Norveç'te Gerçekleştirilen Kabin, Yükselen Çatı Yüzeyleri ile karlar arasından sivrilirken cephede tercih edilen koyu ton doğal peyzaj içinde monokrom bir görüntü sunuyor.

Norveç Alplerinin  eteklerinde tasarlanan kabin projesi, karlar altında kalan ve yalnızca çatıları gözüken dağ evlerinden ilham alan formu ile üçgen bir geometri takip ediyor ve yükselen çatı yüzeylerinin oluşturduğu yapay tepeler meydana getiriyor. Yapı kar altında kaldığında mimari ve doğa arasındaki ayrım belirsizleşiyor ve dışarıda kalan eğimli yüzeyler kayak ve kızak aktivitelerinde kullanılabilecek alanlara dönüşüyor.

Çatıların oluşturduğu farklı yükseklikler, 55 metrekarelik kullanım alanını zenginleştiriyor. Ana yatak odasında, yatak seviyesinden gökyüzüne bakmak ve kuzey ışıklarını izlemek mümkün oluyor. 4 metrelik pencere açıklığının doğrultusu, kullanıcıya gökyüzünün altında ve ağaçların üzerinde duruyormuşçasına bir his veriyor.


Oturma odası, yatak odası, kayak hazırlık odasından oluşan ana hacme eklenen bir de servis alanı bulunuyor. Bölünmeden ilerleyen tavanın altında bağlanan iç mekanlar açık renk ahşabın tercih edildiği sıcak ve ferah bir atmosfer oluştururken, ahşap cephede kullanılan siyah renk, beyaza bürünen doğa içinde yapıyı belirgin kılıyor.


Kaynak : XXI Dergisi - İnternet Sitesi ( www.xxi.com.tr)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)