Wetland Labs'in Sürdürülebilir Çimentosu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Startbahn tarafından sunulan Wetland Lab sergisi, 29 Ekim - 11 Aralık 2022 tarihleri ​​arasında SRR Project Space, Shimokitazawa, Tokyo'da gerçekleştirilecek. Wetland, araştırma ve tasarım enstitüsü Waiwai liderliğindeki ekosistemler ve sürdürülebilir malzemeler üzerine bir araştırma projesidir. Çimentoya alternatifler üretmek için çalışıyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri'nin sulak alanlarında bulunan subkha veya kristal tuz oluşumlarından ilham alan tuz bazlı bir alternatiftir.

Sürdürülebilir Çimento

Araştırma, 2021 Venedik Mimarlık Bienali'ndeki BAE Pavyonu'nda bir sulak alan sergisiyle başladı. Pavyon, Bienal'in en yüksek ödülü olan En İyi Ulusal Katılım dalında Altın Aslan'a layık görüldü. SRR Project Space'teki bu yeni sergi  araştırmanın Japonya'da ilk kez sergilendiğini gösteriyor. 

Venedik'teki Wetland sergisinde, endüstriyel atıklardan geri dönüştürülmüş tuzlu sudan yapılan tuz bazlı bir çimento malzemesinin prototipi gösterildi. Bu malzeme, inşaat sektörünün karbon ayak izini ve çevresel etkisini azaltma potansiyeline sahiptir. Ayrıca inşaatta kullanılan Portland, Oregon çimentosu, küresel karbon emisyonlarının %8'inden sorumludur. Sürdürülebilir mimari bu nedenle yeni binalarda çimento tüketimini azaltmanın yollarını arıyor.

Sürdürülebilir Çimento

Waiwai tarafından yapılan malzeme, bağlayıcı madde olarak tuzu kullanır. Daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri'nin sabkhadan ilham alan bir kristalleşme sürecine dayanır. Sergi ayrıca, bu tür sürdürülebilir yeni yapı malzemeleri geliştirmek için teknolojinin nasıl kullanılabileceğini de araştırıyor.

Sürdürülebilir Çimento

Buna göre sergide yer alan waiwai araştırma ve tasarım ajansının çalışmaları, SRR Project Space'in Shimokitazawa yerel topluluğunu çağdaş sanattaki en son araştırma projeleri ve dünyanın her yerinden tasarımlarla buluşturma misyonunu ileriye taşıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)