Yağmur Ormanlarını Çevreleyen Sürdürülebilir Bir Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Nosara, Guanacaste, Kosta Rika'da Studio Saxe tarafından tasarlanan Raintree House, doğal ve yerel malzemelerden yapılmış çağdaş bir ev. Ormanla çevrili ve denize bakan tasarım, doğa ile bağlantı yoluyla refaha odaklanıyor.

Bir tepe açıklığına kurulan sürdürülebilir mimari evin beton temeli, ana prefabrike çelik unsurların yukarı doğru çıkıntı yapmasına ve manzaranın üzerinde süzülüyormuş gibi görünmesine izin veriyor. Depreme dayanıklı yapısal tasarım endüstriyel inşaat yöntemlerinden yararlanır ve malzemelerin ve kaplamanın dikkatli yerleştirilmesi sayesinde sıcak ve yerli bir dokunuşa sahip. 

Raintree House

Ana yaşam alanı ve yatak odası ikinci katta yer alır ve burada orman gölgeliklerinin manzarası izlenebilmekte ve dikkatlice çerçevelenmiş manzaralarla okyanus ve gün batımı yakalanır. Yarı kapalı/yarı açık bir merdiven ve sirkülasyon sistemi, sakinlerin evin içinde hareket ederken doğayla bağlantılı hissetmelerini sağlar. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler kullanılmış.

Raintree House

Sürdürülebilir mimari örneklerden evin sürdürülebilirliği müşteriler ve mimarlar için yol gösterici bir ilkeydi. Bunun gibi tropikal bir ortamda tasarımın, yeşil mevsimdeki şiddetli yağmurlara ve kurak mevsimin yoğun sıcağına uyum sağlaması gerekir. Buna göre büyük bir çatı yaşam alanını kaplamak için çarpıcı bir şekilde dışarıya uzanıyor, suyu toplar ve onu sulama ve yeniden kullanım için geri dönüştürülüyor. Aynı zamanda güneş panelleri evin enerjisinin bir kısmını üretir. Yerel teknikler teknolojiyle birleşerek tasarımın sürdürülebilir olmasını ve ileriye bakarken kendi bağlamına kök salmasını sağlar.

Raintree House

Mimari ve iç tasarım konseptleri oldukça bütünleşmiş. Kullanılan temel malzemeler arasında yanmış ahşap, tik ağacı, el yapımı hidrolik karolar ve tasarıma yerel işçilik duygusu getiren dokuma lambalar yer alıyor. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler özenle seçilmiş.

Raintree House

Sonuç uluslararası standartlar dahilinde yerel yeteneklere ilişkin yakın bir uyuşma gösteren, yerel bir doku ve işçiliğe sahip modern bir estetiktir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)