Yapı Malzemelerini Geri Dönüştürmenin Maliyeti Nedir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yaklaşık 20 yıl önce Ohio, Columbus şehir merkezindeki 100 yıllık tarihi bir bina olan Lazarus Binası, mağazayı kurtarmak ve eski ihtişamına kavuşturmak için kapsamlı bir tadilattan geçti. Altmış milyon dolar restorasyonuna ve bir perakende ve ofis kompleksine dönüşmesine gitti. İnşaat sırasında işçiler yaklaşık 5.000 pound çelik, 2.000 pound beton ve önemli miktarda kaplamayı, tavan döşemesi ve çeşitli ahşabı geri dönüştürerek 22.000 pound enkazı Ohio'nun çöplüklerinden uzak tuttu. Ayrıca bu dikkatli geri dönüşüm sürecini uygulayarak 25 milyon dolardan fazla tasarruf ettiler.

Yapı Malzemelerini Geri Dönüştürmenin Maliyeti Nedir

Binalar hakkında düşündüğümüzde inşa edilmeden önce ve faaliyet gösterirken hangi sürdürülebilir önlemlerin alınabileceği üzerinde duruyoruz. Peki ya bir binanın kullanım ömrü sona erdiğinde veya bir binanın önemli bir tadilata ihtiyacı olduğunda ne yapılmalı? İnşaat sektörü dünyadaki tüm enerji talebinin üçte birinden fazlasından ve aynı zamanda büyük ölçüde binalar yıkıldığında meydana gelen en büyük atık yığınından da sorumludur. Bugün inşaat atıklarının sadece bir kısmı yeniden kullanılıyor. Aynı zamanda dünyamız çevresel kriz nedeniyle artan bir baskı altında, sürekli olarak eski malzemeleri ayırmanın ve yeniden kullanmanın yollarını arıyoruz. Mimarlar bir zamanlar yeni olan bir şeyi yeniden inşa etmek için yıkmanın sonsuz döngüsüne bir son verebilir, geri dönüştürülmüş yapı malzemeleri kullanmanın finansal ve çevresel faydalarını teşvik edebilir. Hiçbir tasarımcı binalarının yıkıldığını düşünmek istemese de binaların nasıl monte edildiğini yeniden düşünmeye başlarsak, nasıl daha iyi demonte edilebileceklerini anlayabiliriz. Dikkate alınacak malzemelerin yıkılması, ayrıştırılması, çıkarılması, taşınması ve işlenmesiyle ilgili maliyetler, lojistik ve çevresel etkiler var. 

Yapı malzemelerinin geri dönüşümü ile geri kazanılması arasındaki farka dikkat etmek önemlidir. Geri kazanım bir ürünün, konut penceresi veya mutfak dolapları gibi minimum işlem veya değişikliklerle tekrar kullanılabilmesidir. Geri dönüştürülmüş malzemeler onları parçalamak ve orijinal hallerine dönüştürmek için yoğun bir süreç içerir. Büyük ölçüde çelik, cam ve alçıpan formlarının tümü yüksek oranda geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Yapısal çeliğin %95'inden fazlasının çöplükten korunduğunu ve betonu güçlendirmek için kullanılan inşaat demirinin % 70'inin de geri dönüştürüldüğü tahmin edilir. Alçıpan bütün muhafaza edildiğinde geri dönüştürülebilir, bu da dikkatli bir şekilde çıkarılması gerektiği anlamına gelir ve cam öğütülebilir ve yeni ürünlere dönüştürülebilir.

Yapı Malzemelerini Geri Dönüştürmenin Maliyeti Nedir

Maliyet yapı malzemelerinin geri dönüşümünü nasıl daha verimli bir süreç haline getirebileceğimizde ve ayrıca tasarım ve inşaat endüstrisini her süreçte uygulamaya destek olduğumuzda önemli bir faktördür. Geri dönüşüm daha fazla zaman alır ancak her şeyi çöp sahasına göndermekten daha az maliyetli olduğu iyi bilinen bir gerçektir. Malzemeler  topladığında yerinde ayırabileceği gibi tamamen toplanabilir ve ayrıldıkları bir tesise götürülebilir. Müteahhitler inşaat malzemelerini geri dönüştürmeyi seçerlerse depolama harçlarından önemli ölçüde tasarruf edebilir ve hükümetten çeşitli vergi indirimleri alabilir.

Massachusetts'te beton bloku bir çöplüğe atmak ton başına yaklaşık 140 dolara mal oluyor. Aynı malzemeyi geri dönüştürmek ton başına sadece 21 dolara mal oluyor. Alçıpan, metal ve camın maliyet tasarrufunu hesaba katarak, bir projenin boyutuna bağlı binlerce dolar tasarruf etmek mümkündür. EPA (Environmental Protection Agency) ücretsiz bir Excel modeli geliştirmiş. Potansiyel kâr için binaları sökmenin, malzemeleri geri kazanmanın ve malzemeleri geri dönüştürmenin fizibilitesini ve değerini hesaplamak için adım adım bir yaklaşım sağlar.

Yapı malzemelerinin geri dönüşümü çevresel faktörleri dengelemek için çok önemlidir, ancak aynı zamanda genel proje maliyetlerinden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Ayıklama ve tasarruf süreci zaman alıcı olabilir ancak yeni binaların nasıl inşa edileceğinin ve mevcut binaların nasıl yenileneceğinin geleceği büyük ölçüde eski malzemeleri nasıl yeniden kullanacağımızı anlama becerimize bağlı olacak. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)