Yazdani Studio'nun Tasarladığı Sürdürülebilir Caltech Araştırma Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / editor@ekoyapidergisi.org
Los Angeles merkezli Yazdani Studio, Pasadena'daki California Institute of Technology'de toplu kereste içerecek olan Resnick Sürdürülebilirlik Kaynak Merkezi'nin temelini attı. Resnick Sürdürülebilirlik Kaynak Merkezi, Los Angeles'ın kuzeydoğusunda Pasadena'daki California Teknoloji Enstitüsü (Caltech) kampüsünde 80.000 m2 bir alanı kaplıyor.

Yazdani Studio, merkezin iklim değişikliği çözümleri üzerine araştırmalar geliştirmesi için multidisipliner bir merkez alanı geliştiriyor. Yazdani Studio Direktörü Merdad Yazdani şunları söyledi: "Resnik Merkezi, bilim insanları için yaratıcı bir alan ve karşı karşıya olduğumuz en acil iklim ve sürdürülebilirlik sorunları hakkında önemli araştırmalar sunuyor." 

“Binanın çekirdeğinde önemli alanlar arasında biyosfer mühendisliği tesisi, güneş bilimi ve katalitik merkezi, uzaktan algılama merkezi, çeviri bilim tesisi, öğretim laboratuvarları ve ders ve etkileşimli öğrenme alanı yer alıyor.” Yapı, kampüsün doğu tarafında yer alıyor ve tasarım misyonunun bir kısmı, Yazdani Studio'nun "bilim sergileme" hedefinin bir parçasıydı. Bu yüzden Yazdani Studio halka bir dereceye kadar şeffaflık katmak istedi. Yapının kuzey ve batı cephelerini çevreleyen cam duvarlarla sağlanacak. Doğrudan güneş ışığını engellemek için bir alüminyum levha yerleştirecekler.

Yazdani, "Cam perde duvarlar ve atriyumlar binaya inanılmaz miktarda doğal ışık getiriyor" diyor.  "Atriyuma açılan bodrum da doğal ışıktan yararlanıyor." Bu cam duvarın arkasında, Yazdani Studio'ya göre binanın "sosyal ve ortak alanını" barındıracak çift yükseklikte bir atriyum alanı bulunuyor. Cam bölmeler ve bu avlunun erişilebilir iç kısmı arasında, çelik uçlar ve köşebent plakaları ile yapıştırılmış lamineden yapılmış bir ızgara 'kabuğu' yer alıyor. Bu tasarım detayı, kütle kereste da dahil olmak üzere binanın görünmeyen yapısal özelliklerini gösteriyor.

Yazdani'ye göre stüdyo, merdivenler ve mekanik şaftlar da dahil olmak üzere yardımcı programları binanın yanlarına "laboratuvar alanlarının doğrusal çekirdeğinin kesintisiz bir şekilde istiflenebilmesi ve kolayca yeniden yapılandırılabilmesi için" yerleştiriyor.  "Tüm iç kaplamalar düşük VOC'dur ve hızla yenilenebilir düşük karbonlu malzemeleri tercih ediyoruz." Ayrıca, tasarımın etrafına 40 ila 50 ağaç dikilmesini ve "yerli kuraklığa dayanıklı bitki örtüsü" ile çevre düzenlemesini yapıyor.

Mehrdad Yazdani liderliğindeki Los Angeles merkezli Yazdani studio, 2000 yılında Cannon Design çatısı altında kuruldu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)