And And And Studio'nun Sürdürülebilir Ağaç Evi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık şirketi And And Studio, altı kişilik bir aile için "ağaç ev benzeri bir etki" oluşturmak üzere yükseltilmiş, sıva kaplı, tek katlı bir konut inşa etti. İsmini bulunduğu Los Angeles bölgesinden alan sürdürülebilir mimari Silver Lake Tree House, çıkmaz sokaktaki eğimli bir arazide konumlanıyor.

Yerel bir firma olan And And And Studio, dört çocuklu bir çift için daha önce çok iyi koşullarda olmayan sıradan bir bungalovun bulunduğu bir arazide bu konutu tasarladı. Yapı temeline kadar sökülmüş ve yerine 223 m2'lik, arazinin üzerinde yükseltilmiş bir konut inşa edilmiş.

Ekip, "Sürdürülebilir mimari örneklerden konutu yerden bir kat yükseltmek ağaç ev benzeri bir etki oluşturuyor. Ana kata girdiğinizde ağaçların üzerinde süzülüyorsunuz." dedi.

And And And Studio'nun Sürdürülebilir Ağaç Evi

Sürdürülebilir mimari projelerden tek katlı konut, doğrusal bir biçime ve sıva ve ahşapla kaplanmış cephelere sahip. Ekip ön cephe boyunca ahşap ve metal korkuluklarla kaplı uzun bir balkon konumlandırmış. Konutun bir tarafının altına bir garaj yerleştirilmiş. Merdivenler ön kapıya kadar uzanıyor. İçeride üç yatak odası ve yemek pişirmek, yemek yemek ve uzanmak için açık konsept bir mekan var. Yeni ve eski mobilyaların bir bileşimi konforlu bir his oluşturmaya katkıda bulunuyor. Camlı kapılar dış alana kesintisiz bir geçiş sağlarken, büyük pencereler stüdyonun "mükemmel bir LA bölgesi" olarak nitelendirdiği Silver Lake'in manzarasını sunuyor. Ekip projenin önemli bir boyutunun yapısal mantığı iç tasarımla birleştirmek olduğunu söyledi.

And And And Studio'nun Sürdürülebilir Ağaç Evi

Ekip, "Civardaki bazı yüzyıl ortası harikalarına bir gönderme olarak, bu konutun yapısı hem dış hem de iç mekanların tasarımını bilgilendiriyor. Yapısal kirişler dış balkondan iç yaşam mekanlarına sorunsuz bir biçimde geçerek civardaki tepeler ve ağaçlarla bağlantı hissi uyandırıyor." dedi. 

And And And Studio'nun Sürdürülebilir Ağaç Evi

Açıktaki kirişler ve konutun yinelenen ızgarası, modernist Kaliforniya konutları tasarlamasıyla tanınan 20. yüzyıl mimarı Craig Ellwood'un çalışmalarından ilham almış. Ekip iç mekan kaplamalarında çam ve Douglas köknarı gibi "dış cepheyi yansıtan ve ağaç tepelerindeki manzaranın iç alanın bir konusu haline gelmesine olanak tanıyacak kadar nötr" doğal malzemeler kullandı. Mutfak ahşap dolaplar ve mermer tezgahlarla döşenmiş. Banyolardan birinde zemin ve duvarları kaplamak için terrazzo karo kullanılmış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

And And And Studio'nun Sürdürülebilir Ağaç Evi

Merkezi Los Angeles ve Toronto'da bulunan And And And Studio, Daniel Rabin ve Annie Ritz tarafından yürütülüyor. Stüdyonun diğer projeleri arasında üst düzey bir eğlence hukuku şirketi için geleneksel bir ofisten çok otel lobisi hissi uyandıran bir ofis de bulunuyor.

And And And Studio'nun Sürdürülebilir Ağaç Evi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)