Yeni Bir Mimari Platform Olan SpaceForm Nedir?

2021'de, CRA-Carlo Ratti Associati'nin kentsel ısıtma ağları için sürdürülebilir alternatifler yaratma önerisi, küresel Helsinki Energy Challenge'ın dört kazananından biri olarak seçildi. “Hot Heart” adlı proje, “Helsinki şehrini yeşil bir şekilde ısıtmak için ada benzeri, yüzen deniz suyu rezervuarları” önerdi. Twinmotion'u kullanma, Epic Games'in mimarlık endüstrisinin projeyi tasarlaması için kullanılan gerçek zamanlı görselleştirme platformu, büyük ölçekli altyapı projesi, ölçeği perspektife koymak, müşteriyi meşgul etmek için gerçek bir sürükleyici deneyim sunmak ve ilgili anlık değişiklikleri sergilemek için dijital bir temsil aracına ihtiyaç duyuyordu. Gün ışığı gibi doğal faktörleri göz önüne alan Come SpaceForm, veriye dayalı bir sanal sunum ve tasarım aracıdır. Uzaktan iş birliğini kolaylaştırmak için oluşturulan teknoloji, müşterilerin veya paydaşların tasarımın hikayesine daha fazla dalmasını sağlar.

SpaceForm x CRA
SpaceForm x CRA

SpaceForm Nedir?

Daha etkili bir şekilde iş birliği yapmak için yeni bir yol oluşturan SpaceForm, uzak projeleri ve ekipleri aynı sanal alanda, VR, masaüstü veya mobilde tasarımları keşfetmek için birbirine bağlayan akıllı bir platformdur. Örneğin Rhino 3D, Revit veya Sketchup gibi programları bu platform ile birbirine bağlayabilirsiniz. Aslında bu araç sayesinde maliyetler, malzemeler, performans ve sürdürülebilirlik ile ilgili gerçek zamanlı tasarım incelemeleri ve tartışmalar daha kolay hale getiriliyor. CRA, türünün en büyük altyapı tesisi olan Hot Heart projesinin ilk tasarım aşamaları boyunca, şehrin ısıtma ağının karbondan arındırılmasına yardımcı olmak ve yenilikçi iklim iyileştirme stratejileri yoluyla kentsel çevreyi iyileştirme vizyonunu kullanmak için platformu kullanıyor.

SpaceForm Nedir?
What Is SpaceForm?

SpaceForm ekibi ve CRA-Carlo Ratti Associati'nin Hot Heart projesinden sorumlu tasarım ekibi ile konuşma ve ortak sunum platformunu deneme şansımız oldu. Bu yeni temsil yöntemi, platformun geleceği ve mimari üzerindeki etkisi hakkında söyleyeceklerini keşfetmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Bu yeni temsil tarzı hakkında bize ne söyleyebilirsiniz? Onu diğer platformlardan farklı kılan nedir?

SpaceForm, bir grup insana gerçek zamanlı bir sunum gerçekleştirmenin yeni bir yolunu sağlar. Bu teknoloji, yapılı çevrede daha önce gerçekten var olmayan bir şey. Buna benzer bir sonuç elde etmek için ya kendi platformunuzu kurmanız ya da mevcut diğer platformlardan birini hacklemeniz gerekir.

Mimari Platformlar

Hot Heart Projesi'nde yalnızca bu platformun gösterebileceği ve vurgulayabileceği ana faktörler nelerdir?

SpaceForm ile bir sunum içindeki anlatıyı tam olarak kontrol etme, projenin arkasındaki kavramları açıklama, projeyi birlikte gezme ve uzaydaki etkileşimli hareketi keşfetme yeteneğine sahipsiniz. Doğa, Hot Heart tasarımının önemli bir bölümünü oluşturduğundan, platformun farklı saatler ve hava koşullarında atmosferi tasvir etme işlevi, projenin arkasındaki ana tasarım konseptlerini iletmemize gerçekten yardımcı oluyor.

Yeni Mimari Platform Örnekleri

Kullanıcılara sürükleyici deneyimler sunmak için bu teknolojiyi kullanan önemli projelerden bazıları nelerdir?

NDA kapsamında pek çok aktivite var, ancak en yeni olanlar UNStudio ile Kore Futbol Federasyonu projemiz. Bu projeler Amsterdam'da tecrit üzerine tasarlandılar ve Güney Kore'deki müşteriye SpaceForm aracılığıyla sunuldular.

Mimaride Yeni Programlar

 SpaceForm platformunun geleceğini nasıl algılıyorsunuz? Genel olarak bu temsilin geleceği midir? Mimarlığın geleceği için ne kadar önemli?

Platformun, tasarım görselleştirmesinin neler yapabileceği fikrini genişletmesini istiyoruz. Tüm taraflar tasarım kararlarının genel deneyimi nasıl etkilediğini görüp hissedebildiğinde, bu daha iyi sonuçlar elde etmek için daha az fiziksel seyahat gerektiren daha bilinçli ve daha hızlı bir sürece yol açacaktır. Bunun sadece bir sonraki görselleştirme yinelemesi olduğunu düşünmüyoruz, fiziksel bir model oluşturmaya giden aynı düşünce, gözlerimizle değil, daha fazlasını hissettiğimiz sürükleyici bir ortamda bir tasarımı deneyimleme konusunda içgüdüsel bir şey var. Ayrıca mimarların, geleceğin 3D internetinde tasarımın insan tercümanları olmak için mükemmel bir şekilde yerleştirildiğini düşünüyoruz. Ayrıca net sıfır gündemini zorlama konusunda daha bilinçli kararlar almak için tasarım ve verileri bir araya getirebiliriz. SpaceForm gibi platformlar sonra fiziksel ve dijital arasında bir köprü olmak. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, gittiğimiz yer orasıdır.

Mimaride Teknolojik Programlar
SpaceForm ve Mimarlık

Hot Heart, aşağıdaki ekipler tarafından geliştirilen Helsinki Energy Challenge için uluslararası bir işbirliğidir:

  1. CRA-Carlo Ratti Associati (Tasarım)/ CRA ekibi: Carlo Ratti, James Schrader (Proje Müdürü), Alberto Benetti, Federica Busani, Rui Guan, Stephanie Lee, Juan Carlos Romero ve Chenyu Xu/ CRA grafik ekibinden Chenyu Xu/ Renderings: Gary di Silvio, Pasquale Milieri, Gianluca Zimbardi
  2. Ramboll (Genel Mühendislik) – Mika Kovanen, Kreetta Manninen
  3. Transsolar (İklim Mühendisliği) – Monika Schulz, Thomas Auer
  4. Danfoss Leanheat® (Talep Yönetimi Mühendisliği) – Oddgeir Gudmundsson, Jukka Aho, Juho Nermes, Lauri Leppä, Nico Klecka
  5. Schneider Electric (Sürdürülebilirlik ve Enerji Verimliliği için Teknoloji Ortağı) – Jani Vahvanen
  6. OP Mali Grubu (Finansal Analiz)
  7. schlaich bergermann ortağı (Hafif Yapı Mühendisliği) – Mike Schlaich, Boris Reyher
  8. Şaşı/Opera (İletişim Ortağı)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)