EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yenilenebilir veya Metabolizma Mimarisi Bienali

Tallinn Mimarlık Bienali (TAB 2022), mimaride döngüselliği öne çıkaran 6. edisyonunun programını duyurdu. "Yenilebilir veya Metabolizmanın Mimarisi" teması altında, bu yılki bienal "yerel üretim ve kendi kendine yeterlilik için mimari stratejiler"i araştırıyor. Bu şekilde bienal, kentsel ortamlardan kaynaklanan atıkları yeniden kullanmanın yollarını vurguluyor. Küratörlüğünü Lydia Kallipoliti ve Areti Markopoulou'nun yerel danışman Ivan Sergejev ve yardımcı küratör Sonia Sobrino Ralston ile iş birliği içinde yaptığı TAB 2022, doğal metabolik süreçlerin mimarlık alanına aktarıldığında şehirlere ve binalara getirebileceği olasılıkları yansıtıyor.

Tallinn Mimarlık Bienali (TAB 2022)
Tallinn Mimarlık Bienali (TAB 2022)

7 Eylül- 31 Ekim tarihleri ​​arasında gerçekleşecek olan TAB 2022, uydu etkinlikleri eşliğinde küratörlük sergisi, sempozyum, vizyon yarışması sergisi, yerleştirme programı ve uluslararası mimarlık okulları sergisi olmak üzere beş ana etkinlik sunuyor. Mimari etkinlik, The Cooper Union, IAAC-Advanced Architecture Group, Terreform ONE, Office for Political Innovation ve AMO/OMA'nın katkılarını bir araya getiriyor.

Bienal Nedir?
TAB 2022 küratöryel ekibi. ImageArchitecture of Metabolism - Kaynak üreten ve atıkları sindiren altyapılar inşa etmek

"Yenilebilir veya Metabolizmanın Mimarisi " ile yapılı çevrenin çıkarıcı, tüketen ve kirletici doğasını sorgulamak; aynı zamanda kaynaklar üreten, atıklarını sindiren ve kendi kendine çürüyen bir mimari tasavvur etmek istiyoruz. Mevcut halk sağlığı krizinin, iklim değişikliğinin ve sosyal eşitsizliğin ortasında, tedarik zincirlerimizin kırılganlığının yeni yerel kaynak bulma ve üretim biçimlerini teşvik ettiği aşikâr. TAB 2022, yaratıcı bir tasarım problemi olarak "gıdamızın nereden geldiğini" ele alıyor ve tüm yaşam döngüleri boyunca üretken ortamlar olarak mekanların estetik, kültürel ve deneyimsel nitelikleri hakkında sorular soruyor. - Küratörler Lydia Kallipoliti ve Areti Markopoulou

Bienal 2022
TAB 2022 küratöryel ekibi. ImageArchitecture of Metabolism - Kaynak üreten ve atıkları sindiren altyapılar inşa etmek

"Yenilebilir" başlıklı küratöryel sergi, beş tema altında gruplandırılmış gezegensel gıda sistemlerinin yeniden tasavvurlarını sergiliyor: Metabolik Ev, günlük ev alanlarıyla bağlantılı gıda ile ilgili metabolik süreçleri keşfetmek; Tuğladan Toprağa, geri dönüştürülmüş veya gübrelenebilir yapı malzemelerini vurguluyor; Gıda ve Jeopolitik Gıda üretimini bölgesel bir fenomen olarak ele alan The Archeology of Architecture and Food Systems, radikal, spekülatif projelerin bir arşivini sergiliyor. Son olarak, insanlar ve onların gıda kaynakları arasındaki yabancılaşmayı vurgulayan açık bir kütüphane olan Future Food Deal yer alıyor.

Bienal Ne Demek?
TAB 2022 küratöryel ekibi. ImageFrom Matter - İnşaat malzemesi olarak atık

Kurulum Programı, IHEARTBLOB tarafından tasarlanan, "Fungible Non-Fungible" projesini sergileyecek ve mimari tasarıma yönelik yeni bir "merkezi olmayan ve sistematik" yaklaşım, topluluğun hem tasarımcılar hem de yatırımcılar olmasına izin vererek, evrimleşen bir yapıya katkıda bulunacaktır. Tasarım ekibi, mimari öğeler için bir NFT üretici aracı oluşturuyor. Bir parça tasarlama başvurusu mayıs ayında çevrimiçi olacak. Bunun yanı sıra bu online platform, inşaatın başlayacağı temmuz 2022'ye kadar açık kalacak.

Takvim programının tamamına etkinliğin web sitesinde gözden geçirebilirsiniz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)