Yerel Çevreye Uyum Sağlayan Yakacak Odun Çin Bahçeleri

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Çin'in Sichuan eyaleti Yibin şehri, Anshi köyünde bulunan modern bir bina olmasına rağmen geleneksel inşaat tekniklerinden tam olarak yararlanarak çevresiyle uyum sağlıyor. Karma mimari açık ahşap dış duvarları ve geniş saçakların altında dalgalı tuğlaları olan bir Sansui Takien inşa edildi. Ev, hem tarihi hem de heykelsi yeni bir görünüm kazandıran, yansıtıcı bir havuzun etrafında dolanıyor.

Yakacak odun bahçesi, köyün bambu korusu ve göleti arasında yer alıyor. Mekan manzaradan korunaklı ve tapınak benzeri bir özel his veriyor. Tasarımcıya göre, bina bir Sichuan evi olarak başladı ve mekan, malzeme, boyut ve deneyimin bütünsel bir değerlendirmesini yansıtıyor.

Sichuan evleri genellikle tasarımcıların hafif ve akıllı olduğunu söylediği delikli ahşap yapılar kullanır, yapı basit ve bilgelik doludur. Binanın dış duvarları bambu hasır ve kerpiç duvarlarla, çoğunlukla beyaz olan yerel malzemelerden yapılmış. Alt kısım çoğunlukla kırmızı kumtaşıdır ve tuğla temel üzerine inşa edilmiş.

Burada evin merkezi açık alanı olarak güçlü bir şekilde görünen bir avluya açılıyor. Bu özel bina, geleneksel Sichuan evlerinden farklı olarak yeniden haç şeklinde düzenlenmiş. Hepsi dalgalı kumtaşı duvarlar arasında serpiştirilmiş özel odalar, bir çay salonu, bir kitap barı ve bir lojistik odası var. Konutun yapısı nedeniyle dışarıyı ve odayı kapatmadan mahremiyet güvence altına alınmış.

Öte yandan Anshi Köyü kırsal bir alandır ve bu nedenle yakacak odun yaşamın önemli bir parçasıdır. Bu proje için çevredeki dağlardan gelen kumtaşı, balık pulu şeklinde makineyle kesilmiş. Mavi kiremitli bir çatı, bu yerin tarihini göstermek için farklı malzemeleri bir araya getirerek ve bu malzemeleri yeni kullanımlara sokarak bütünü tamamlıyor.

Tasarımcıya göre avlu, gün boyunca üst üste binen ve kademeli malzemelerden geçen ışıkla bir güneş saati gibi zamanı takip ediyor izlenimi veriyor. Sessiz, modern ama geleneksel, ev demek için harika bir yer.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)