Yerel Geleneklerin Çağdaş Bir Yorumu

Güney Afrikalı mimari stüdyo SAOTA, Marriott Uluslararası tarafından yapılan yeni Ritz-Carlton Konutları için yaptığı tasarımda sürdürülebilir özellikler kullanıyor. Türkiye’de Bodrum’da bulunan otelde, inşaat alanından toplanan taşlar ve etrafta bulunan doğal peyzaj kullanılarak dış alanlar tasarlandı.

Büyüleyici Ege Denizi tarafından çevrili yarımadada olan 126.000 metrekarelik mülkte, 10 farklı tasarım seçeneğinden oluşan 74 villa var. İki ila beş yatak odası arasında bulunan konutlarda ısıtmalı havuzlar, peyzajlı bahçeler, kabinler, teraslar, göletler, çamaşır odaları ve eğlence odaları bulunuyor.

Tasarımcılar, kullandıkları estetiği “yerel geleneklerin çağdaş bir yorumu” olarak betimliyorlar. Etrafta bulunan kaleler ve müzelerden esinlenerek, kullandıkları tasarımın bölge ile uyumlu olmasını sağladılar. Ayrıca, inşaat alanında toplanan materyaller kullanılarak, ulaşımda salgılanan yayılımlar azaltılıyor.

“...görsel olarak baskın olan beyaz küpler kullanmak yerine, binaların genel yapısının görsel etkisi kullanılan malzemeler ile sağlandı.” tasarımcılar basın açıklamasında anlatıyor.” Kullanılan devasa taş duvarlar binalara enerji tasarrufu sağlamak dışında, ses yalıtımı ve ısı yalıtımı için de kullanılıyor.

Ek olarak, her villa bölgedeki iklim düşünülerek tasarlanmış. Yaşam alanları ve dış mekanlar rüzgarın yönüne göre yerleştirilmiş. Bu yarımadada kalan kişiler dış dünyadan uzakta; özel sahiller, çocuk kulüpleri, restoranlar, spor salonları, spa gibi birçok imkandan yararlanabilecekler.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)