Yerel Gerçeklerden Küreresel Sisteme

Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi'nin en önemli konuşmacılarından biri olan Rick Fedrizzi, 2004 yılından beri ABD Yeşil Binalar Konseyi Başkanı ve CEO'su. Fedrizzi, Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’ni kuruluşundan bu yana ilgiyle izlediklerini ve 12.5 milyon metrekare yeşil bina sertifikalı yapıları ve her geçen gün gelişen portfolyosu ile büyük bir ilham kaynağı olduğunu belirtiyor. Yerel gerçekleri kabul eden ve küresel bir topluluk olarak bizi birleştirecek bir sistem için birlikte çalışılması gerektiğini savunan Fedrizzi ile dünyada ve Türkiye'de her geçen gün büyüyen yeşil bina hareketi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.


Yeşil bina konseyleri, yeşil inşaat alanındaki gelişmeleri takip ederken aynı zamanda kendi ülkelerinde sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyor. Başarı için sizce neler gerekiyor? WGBC başkanı olarak neler söylemek istersiniz?

Dünya Yeşil Binalar Konseyi'nin (WGBC) yeni başkanı olarak amacım dünyanın dört bir yanında bulunan 89 konseyin sesini duyurmak ve herkesin çalışmalarını ve fikirlerini paylaşmaları için davet etmek. ABD Yeşil Binalar Konseyi'nde (USGBC) bulunduğum yaklaşık 20 yıl, bana yeşil bina hareketinin bütün konseyleri ve bireyleri biraraya getirerek organik bir şekilde büyümesini sağlayarak başarılı olacağını öğretti.

WGBC Başkanı olarak yeşil bina değerlendirme sistemlerinin bölgesel karakterleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce konseylerin kendi yerel sistemlerini mi geliştirmeli, yoksa bölgesel farklılıkları olan uluslararası bir sistem mi olmalı?

Ülkelere özgü yeşil bina standartları, dönüşüm araçları olarak uzun süredir hizmet ediyorlar. Giderek daha da birbirine bağlanan bir dünyada, yerel gerçekleri kabul edecek ve küresel bir topluluk olarak bizi birleştirecek bir sistem için birlikte çalışmalıyız. Böylece karşılaşılacak zorluklara karşı da bir bütün olabiliriz.

USGBC şu anda LEED yeşil bina değerlendirme sistemini bütün dünyada uygulanabilir hale getirmek için çalışıyor.

1 Mart'ta kamu yorumuna açılan ve LEED 2012 olarak adlandırdığımız yeni sistem, ABD dışındaki ülkelerde daha uygulanabilir kılınmak için uluslararası standartları da içeriyor.

Bununla birlikte gerçekten inanıyorum ki uzun vadede başarımız sadece alınan LEED sertifikaları ile değil, aynı zamanda sürdürülebilir yapılar hakkında değiştirilen fikirler ve bu süreçte dönüştürülen yaşamlar ile de ölçülebilinecek.

Hareketimiz dünyanın her yerinde parlamaya ve yükselmeye devam ediyor ve bu durum bizim bağlantılarımız yayılmasını sağlayacak.

ABD'de ve diğer ülkelerde yeşil bina konusunda halkın farkındalığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hem ABD'de hem de dünyada yeşil bina stratejileri, yapıların ayakizini azaltması nedeniyle geniş bir kabul görüyor. Yapılar, evler ve mahalleler LEED'i enerji tasaruflarını, su verimliliğini, iyileştirilmiş iç mekan çevresel kalitesini, geliştirilmiş su kullanımını ölçmek için kullanıyor.

Sadece 10 yıl içinde 2.5 milyar metrekare alan LEED sertifikasına başvurdu veya sertifikalandırdı. Her gün yarım milyon metrekare sertifikalandırılıyor.

WGBC'nin kısa ve uzun vadede ana hedefleri nedir?

Çokuluslu hissedarları WGBC'ye destek olmaları ve gelişmelerde söz sahibi olmaları için davet edeceğiz. Her bir konseyin büyümesinde, yol göstermesinde ve yetişmesinde yardımcı olmayı istiyoruz. Yapı sektörü dönüşümünde çalışan uluslararası en büyük organizasyon olarak WGBC, çevresel ve sosyal olarak sorumlu inşaat uygulamalarını küreselleştiriyor. 1999'da kurulan WGBC, yeni ve büyüyen yeşil bina konseylerini, ülkelerinde güçlü organizasyonlar kurabilmek ve lider olabilmeleri için ihtiyaç duyulan araçları sağlayarak onları teşvik ediyor ve destekliyor.

Yeşil hareket gelişen ekonomileri nasıl etkiliyor?

Bina verimliliği değerlerine yatırım uzun süredir CO2 emisyonu ve küresel enerjiyi azaltmada en verimli strateji olarak kabul gördü. Aynı zamanda gelişmekte olan ekonomilerde ve bütün toplumlarda ekonomik yararlar sağlayan, oldukça kazançlı bir strateji. Yeşil ekonomi, çevreyi iyileştirirken ve daha sürdürülebilir bir gelecek inşaat edilmesine yardımcı olurken yerel, ulusal, uluslararası ve gelişen ekonomiler de büyüyecek.

Yeşil okullar konusunun sizin için ayrıca önemli olduğunu biliyoruz. Kurmuş olduğunuz USGBC

Yeşil Okullar Merkezi'nde hedefiniz nedir?

Tartışmasız okullar her toplum, şehir ve ülke için en önemli yapılardır. Yeşil Okullar Merkezi, Amerikan toplumuna ve politikacılarına yeşil tasarımın yararlarını öğreterek, sağlıklı, etkin ve aydınlık yapıların savunuculuğunu yaparak çocuklarımızın gelişimlerine gerçekten yardımcı olmayı hedefliyor.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği hakkında neler söylemek istersiniz?

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği uluslararası yeşil binalar topluluğu arasında Türkiye’yi temsil eden bir lider. Başarılı bir şekilde, Türkiye'nin dört bir yanından 12.5 milyon metre kareden fazla inşaata, 93 adet LEED sertifikalı yapıya ve daha da büyüyen portfolyosu ile gelişen yüksek performanslı yapılara ilham kaynağı oldu.

Yeşil inşaat sektöründe büyüyen talepler eğitimli ve usta işgücü ihtiyacını arttırdı. Şimdiden Türkiye'de 60 adet LEED profesyoneli bulunmakta ve bu sayı çoğalan yeşil inşaatlarla birlikte artmakta. Derneğin gelişimini ilgiyle izliyoruz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)