Yeşil Bina Diyaloğu’nu İlerletmek

Havalandırma alanında dünya devi markalara sahip UnIted TechnologIes (UTC) bünyesinde faaliyet gösteren, yapı sistemlerinin zirvedeki markaları CarrIer ve OtIs; sürdürülebilirlik konusunda düzenlediği konferans serisine Türkiye ile devam ediyor. Düşünce liderleri ve uluslararası yeşil bina liderleri arasında bağlantı kurulmasını sağlamak amacıyla İstanbul’da 150’nin üzerinde profesyonel bir araya geldi.

Isıtma, iklimlendirme ve soğutma çözümlerinde faaliyet gösteren Carrier ile yürüyen merdiven ve yürüyen yol üreticisi Otis; ‘yeşil bina diyaloğu’nu ilerletmek amacıyla uluslararası sürdürebilir yapı uzmanlarını İstanbul’da bir araya getirdi. Alarko Carrier ve Otis Türkiye’nin sponsorluğunda Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından düzenlenen ‘Bina Sistemlerinde Sürdürülebilirlik’ konferansında yeşil bina sayısıyla dünyada ilk 10 ülke arasına giren Türkiye’de, sürdürülebilir yapılar için gerekli adımların atılması halinde, yeşil bina sayısının hızla artacağı vurgulandı.

ABD Yeşil Bina Konseyi Enerji ve Çevresel Tasarım Liderliği (LEED) tarafından tescil edilerek onaylanan yeşil bina sayısı ile 8’nci sırada yer alan Türkiye’de; özellikle inşaat sektörünün hızla geliştiği bir dönemde düzenlenen konferansa, uluslararası platformda çevre dostu yeşil bina uzmanı olarak tanınan isimler katıldı.
USGBC Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Duygu Erten ve UTC BIS Sürdürülebilirlik Direktörü John Mandyck ile bina sistemlerinde sürdürülebilirlik üzerine yaptığımız röportajları ilerleyen sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Hollanda Maastricht Üniversitesi’nde finans ve gayrimenkul alanında konferanslar veren Doç. Dr. Nils Kok, enerji verimliliği olan binalar için daha yüksek kira ücretleri alınmasını destekleyen yeni verilerle birlikte, ticaret ve ikamet amaçlı gayrimenkul segmentlerinde enerji verimliliğinin ve sürdürülebilirliğin katkılarını anlattığı konferansta inovatif yüksek katlı inşaat, otel tasarımı ve karmaşık projelerin master planlaması konusunda uzman olan Valentine A. Lehr ise inşaat trendlerinin, özellikle Türkiye’de tasarım ve sistem seçimini nasıl etkilediğine dair izlenimlerini paylaştı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)