EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yeşil Çatı Bu Kez Kamufle Edici Etki Gösteriyor

Fazenda Boa Vista, Brezilya’da yer alan 1,127 metrekarelik bir golf alanının yanına inşa edilen JY House, bir çift ve 2 yetişkin çocuklarının tatillerini geçirmeleri için tasarlanmış bir yapı. Brezilyalı mimari firması Studio Arthur Casas tarafından projelendirilen yapı, golf alanına bakan iç içe geçmiş iki hacimden oluşmakta.

Her ikisi de dikdörtgen olan bu hacimlerden biri alüminyum cephe kaplamasına sahip diğeri ise betondan yapılmış durumda. Kutu gibi gözüken alüminyum kaplı yapı, destek ünitesi görevi de üstlenen beton bir bölmenin üzerine yerleştirilmesi sebebiyle, diğer yapının üzerinde duruyor.

Farklı zeminler arasında yükseklik farklı yaratılarak bir denge sağlanan projenin verimliliğini arttırmak ve enerji harcamasını azaltmak için yapıların ikisinde de yeşil çatı uygulanmış. Alüminyum yapının çatısında aynı zamanda su ısıtmada kullanılan solar panellere yer verilmiş. İki hacim arasında hava sirkülasyonu sağlayan büyük pencere ve kapılar, klima ve benzeri ısıtma/soğutma sistemlerine ihtiyacı azaltıyor.

Zemin katta, havuzu gören bir konumda yer alan yemek odası açık plan temelli bir kat düzenlemesine dahil durumda. İç ve dış mekân arasındaki devamlılığı muhafaza etmek ve alandan tasarruf etmek için camdan yapılma kayan kapılar tercih edilmiş.

Yapının içinde kendine yer bulan pürüzsüz duvar ve zemin, kullanılan kara ahşap tavan ve mobilya parçaları ile ön plana çıkarılmış. Oturma odası bölümünde beton duvar raflı bir şömine bölümü yaratacak biçimde şekillendirilmiş.

Freijo ahşabından yapılan kıvrımlı duvar yemek odasını mutfaktan ayırırken aynı zamanda evin girişi ve yaşam alanları arasında bir geçiş bölümü oluşturuyor. Yine zemin katta yer alan 2 misafir odasının da havuza doğrudan ulaşımı mevcut. Bunun yanı sıra tüm yatak odaları alçakta kalan yapının yeşil çatısına da doğrudan bağlanıyor. İkinci katta ise spor ve dinlenme odası yer alıyor.

Fotoğraflar: Fernando Guerra


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)