Yeşil Çimento Sayesinde Karbon Emisyonu Azalacak

TÜRKÇİMENTO Başkanı Fatih Yücelik

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, çimento sektörünün düşük karbonlu üretim sağlamak için çevre, alternatif yakıt ve ham madde kullanımı, enerji verimliliği ve dijitalleşme gibi alanlarda çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Yeşil çimentonun yaygınlaşmasına yönelik Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğin önemine vurgu yapan Yücelik, bu tebliğle sektörün önümüzdeki 10 yılda 11 milyon ton karbon salınımını azaltabileceğini ve çevresel fayda sağlayabileceğini ifade etti.

Türk çimento sektörünün uluslararası standartlara uygun ve denetlenebilir üretimini öncelik olarak gördüğünü vurgulayan Yücelik, sektörün düşük karbonlu üretim için alternatif yakıt ve ham madde kullanımı, enerji verimliliği ve teknolojik yatırımlara odaklandığını dile getirdi.

Yücelik, çimento üretiminde atık kullanımının enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşıladığını ve enerji verimliliği odaklı üretim yapıldığını belirtti. Ayrıca, atık ısı geri kazanımı tesisleri kurularak enerjinin geri kazanıldığını ve bu sayede çevresel ve ekonomik faydalar sağlandığını aktardı.

Türk çimento sektörünün, ülkenin 2053 net sıfır hedefini desteklediğini ve yeşil ve dijital dönüşüm sürecinde olduğunu ifade eden Yücelik, bu süreçte toplumsal dönüşümün de önemli olduğunu belirtti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)