Yeşil Ev Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Çevrenin korunması ve sürdürülebilirlik konularının gündemde olmasıyla birlikte, her zamankinden daha fazla ev sahibi yeşil tasarıma ve çevre dostu özelliklere odaklanıyor. Enerji ve su tasarrufunun faydalarını da eklediğinizde yeşil evlerin neden bu kadar talep gördüğünü anlamak çok kolay. Ancak sürdürülebilir mimari konusunda ülkenin bir bölgesinden diğerine her şey eşit değil. Payless Power tarafından desteklenen bir raporun da gösterdiği gibi, yeşil bir evin değerinde büyük farklılıklar vardır; yani amacınız çevreye ve cüzdanınıza fayda sağlamaksa, yeni evinizin konumunu göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Çalışma, ülkenin farklı bölgelerinden Redfin'de listelenen 70.000'den fazla evin özelliklerini değerlendirerek yeşil evlerin değeri hakkında sonuçlara ulaştı. Araştırmacılar ayrıca çeşitli yaş gruplarından 1.000'den fazla kişiyle görüştü.

Yeşil Ev

Payless Power daha sonra bu bilgileri derledi ve yeşil evler ile yeşil olmayan evlerin değerleri hakkında bazı ilginç sonuçlar buldu. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda, yeşil özellikler LEED/Energy Star sertifikasına, güneş panellerine veya diğer çevre dostu unsurlara sahip mülkler olarak tanımlanmıştır.

Yeşil evlerin artan değeri

Rapora göre, yeşil tasarım unsurları bir evin değerini yeşil olmayan evlere kıyasla ortalama %41 oranında artırıyor. Çalışma bu değer artışını farklı şehirlerdeki evler için değerlendiriyor. Bulgulara göre Detroit, MI, yeşil evlerin geleneksel evlere kıyasla %180 gibi etkileyici bir oranda daha yüksek değere sahip olduğu listenin başında yer alıyor. Listenin bir sonraki sırasında ortalama ev fiyatının 556.000 $ civarında seyrettiği ve aynı bölgedeki yeşil ev satışlarının ortalama 1.535.000 $ (%176) olduğu Chicago, IL yer almaktadır. Her ikisi de Alabama'da bulunan Montgomery ve Birmingham üçüncü ve dördüncü sıraları alırken Philadelphia beşinci sırayı kaptı.

Pasif tasarım, yenilenebilir enerji, yağmur suyu toplama sistemleri ve LED aydınlatma gibi özellikler nedeniyle %100'ün üzerinde değer artışı sağlayan diğer bölgeler arasında St. Petersburg, FL, Raleigh, NC ve Cape Coral, FL bulunmaktadır. 20'ye kadar olan listenin en altında yer alan San Diego, CA, yeşil özellikler için %65'lik bir değer artışı sunmaktadır, ancak ortalama 1.165.000 $ olan geleneksel ev fiyatları ile 1.922.000 $'lık artış miktarı çoğu kişi için ulaşılamaz olabilir. 

Bu bulgular, çevre dostu iyileştirmeler yapmak isteyen ev sahiplerinin belirli yerlerde yatırımlarından önemli getiriler elde edebileceğini göstermektedir. Ayrıca, çevre dostu özellikler için daha düşük konut değerlerine sahip şehirler, alıcıların geleneksel konutlara kıyasla daha uygun fiyatlı yeşil evler bulmaları için fırsatlar sunmaktadır.

Ülke genelinde yeşil ev fiyatları

Payless Power araştırması, piyasada yeşil olarak kabul edilen evler söz konusu olduğunda, yüksek kullanılabilirliğe sahip bölgeleri vurgulamakta ve bu mülklerin ortalama fiyatını diğer bölgelerdeki enerji tasarruflu evlerle karşılaştırmaktadır. Atlanta, Georgia, listelenen tüm mülklerin %87'sinin çevre dostu unsurlara sahip olmasıyla satılık yeşil evlerin en yüksek yüzdesine sahip şehir olarak öne çıkıyor. Ancak, bu yüksek yaygınlığa rağmen, Atlanta'daki yeşil evlerin ortalama fiyatı yaklaşık 588.600 dolardır ve bu da onları diğer pahalı şehirlerden daha erişilebilir kılmaktadır.

Yeşil Ev

En yüksek yeşil ev fiyatlarına sahip ilk üç şehir San Francisco, CA (ortalama yaklaşık 2,5 milyon dolar), Scottsdale, AZ (yaklaşık 2,2 milyon dolar) ve Boston, MA (1,6 milyon doların üzerinde). Öte yandan Detroit, MI (322.000 doların altında), Yukon, OK (340.000 doların biraz üzerinde) ve El Paso, TX (362.000 doların biraz üzerinde) gibi şehirler yeşil evlerin avantajlarına daha uygun fiyatlı erişim sunmaktadır. Yeşil evlerin daha ucuz olduğu şehirler arasında ilk 10'da yer alan diğer yerler arasında San Antonio, Corpus Christi ve Fort Worth gibi birkaç Teksas şehri bulunmaktadır. Ayrıca Montgomery ve Birmingham, AL, Clarksville, TN ve Yonkers, NY da listede yer almaktadır.

Yeşil evlerin farklı kuşaklar için cazibesi

Çevreye verilen önem, genç ev alıcılarının aklında en ön sırada yer almaktadır. Aslında, Y kuşağı ve Z kuşağının yeşil bir ev satın alma olasılığı baby boomers kuşağına göre %27 daha yüksektir.

Çalışma, farklı nesillerin yeşil evlerle ilgili tercihlerini araştırdı. Katılımcıların önemli bir kısmının evlerinde çevre dostu özelliklere sahip olma arzusunu dile getirdiği ortaya çıktı. En çok aranan yeşil ev özellikleri arasında enerji tasarruflu cihazlar (%54), LEED/Energy Star sertifikası veya güneş panelleri (%49), LED aydınlatma (%46), enerji tasarrufu sağlayan yalıtım (%46) ve akıllı enerji izleme teknolojisi (%33) yer almaktadır ve bu da genç ev alıcıları arasında artan bir eğilime işaret etmektedir.

Yeşile yönelmenin avantajları

Yeşil evlerin artan emlak değerine ek olarak, alıcılar daha düşük aylık faturalara yatırım yapmaktadır. En çok istenen yeşil ev özelliklerinin enerji tüketimini izleyen veya azaltan özellikler olması nedeniyle, potansiyel alıcılar çevresel olarak sürdürülebilir mülklere yatırım yapmak için güçlü teşviklere sahiptir.

İster satın alıyor, ister satıyor ya da enerji maliyetlerini düşürmek istiyor olun, yeşil bir eve yatırım yapmak akıllıca ve çevreye duyarlı bir karar olabilir. Yeşil ev özelliklerinin faydaları finansal kazanımların ötesine geçerek ev sahiplerine daha yeşil ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmanın memnuniyetini sağlar.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)