Yeşil Karbon Azaltımıyla Tasarlanan Nanhai Sanat Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
MAD Architects tarafından tasarlanan ve 2024 yılında inşaatına başlanması planlanan Nanhai Sanat Merkezi, Guangzhou ve Foshan şehirleri arasında köprü kuran bir büyük tiyatro, müze ve spor merkezi için ilgi çekici bir vizyon sunuyor.

Mimarlar, rıhtımdaki bir dizi yüzer kanopinin altında, üç ana programın ve bunları çevreleyen kamusal alanların doğal çevreyle uyumlu bir şekilde oturduğunu ve Nanhai'nin geleneksel kültürünün yanı sıra Güney Guangdong'un mütevazı ruhunu yakalayan unsurlarla aşılandığını açıklıyor. 

MAD Architects'ten Ma Yansong,” Güney Guangdong'un yerel kültürü her zaman insanların bir araya gelmesiyle ilgilidir. Aynı yaşam tarzını sürdürmek için çağdaş kültürel mekanların da buna katkıda bulunması gerekir. Nanhai Sanat Merkezi'nin tasarımı, bu tür faaliyetler için maksimum gri alanlar sağlamak amacını taşıyor. Ayrıca Lingnan'ın (eski geniş Guangdong bölgesi) geleneksel mimarisinin geniş saçaklarından da esinlenilmiştir." dedi. 

Nanhai Sanat Merkezi

Tasarım, göle doğru yönelen görsel bir eksen etrafında yapılandırılmış ve programlar bu eksenin her iki yanında yer alıyor. Toplam 89.269 m²'den oluşan Büyük Tiyatro ve Müze, merkezi aksın bir tarafında yer alır. Bu alanda 1.500 kişilik bir amfitiyatro ve 600 kişilik çok amaçlı bir salon bulunuyor. Aksın diğer tarafında yer alan Spor Merkezi ise 32.006 m²'lik bir alan içerisinde yüzme havuzları, basketbol sahaları, badminton sahaları ve ilgili spor tesislerini barındırıyor.

Nanhai Sanat Merkezi

İkinci kattaki 7 metre yüksekliğindeki yükseltilmiş peyzaj platformu üç ana programı birbirine bağlamakta ve alanın bağlantısına çok yönlü bir yaklaşım getiriyor. Zemin katta otopark ve ticari lojistik yer alırken, ana ticari alanlar sahile ve halka doğru yayılacak şekilde konumlandırılmış. İkinci kattaki geniş kamusal alan, ziyaretçileri doğrudan Büyük Müze ve Spor Merkezi'nin ana girişlerine yönlendiriyor.

Nanhai Sanat Merkezi

Merkez ve ötesindeki kentsel alan arasındaki bağlantıyı güçlendiren geçirgen cepheler, doğanın alandan şehre geri dönmesine izin verirken, yarı saydam beyaz ETFE membran yapıdaki çatı yukarıda ruhani bir şekilde süzülüyor.

Nanhai Sanat Merkezi

Başlangıçtan itibaren sürdürülebilirlik ve yeşil karbon azaltımı tasarım konseptine tamamen entegre edilmiş ve bina teknolojisi ve inovasyonun bir anlatısını oluşturmuş. Nanhai Sanat Merkezi fotovoltaik enerji üretimi, yağmur suyu toplama ve dikey yeşillendirme sistemleri de dahil olmak üzere enerji tasarrufu sağlayan ve çevre dostu teknolojiler içeriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)