Yetersiz Kamusal Alanlara Boş Çatı Çözümü

MVRDV, Rotterdam'da turistleri ve şehir sakinlerini birkaç binanın çatısında yürüyüşe çıkaran ve kamusal alanı genişletmek için kullanılmayan bir potansiyeli vurgulayan geçici bir müdahale için tasarımını yayınladı. Rotterdam Rooftop Days ile ortaklaşa oluşturulan proje, Bijenkorf mağazasının çatısından Dünya Ticaret Merkezi kaidesinin tepesine bir hava köprüsünü içeriyor. Geçici Yapı 26 Mayıs - 24 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında Rotterdam Architecture sırasında halka açık olacak. 

Kamusal Alan

Proje şirketlere ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara yeşillendirme, enerji üretimi ve su depolama ile ilgili yenilikleri sergileme fırsatı sunduğundan, orada eğitici gösteriler yapılacak. Patika,1957'de Marcel Breuer tarafından tasarlanan De Bijenkorf Alışveriş Merkezi Kompleksi'nin tepesindeki açık teraslara erişim sağlayacak ve merdivenlerden ziyaretçileri zemin seviyesine geri götürecek.

Kamusal ALAN


Proje, kamusal alanın yetersiz olduğu yoğun bir şehirde çatıların nasıl ek bir kamu altyapısı katmanı sağlayabileceğini göstermeyi amaçlıyor. MVRDV daha önce 2016 yılında, Rotterdam'da dört haftada 365.000'den fazla ziyaretçiyi çeken önemli bir binanın çatısına çıkan geçici bir merdiven olan Kriterion Merdivenleri kurulumuyla bu tür çatı müdahalesini denemişti.

Kamusal ALAN


İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra büyük ölçüde yeniden inşa edilen Rotterdam, çok katmanlı bir kentsel ortam yaratma potansiyeline sahip olan ve şehrin içe doğru gelişmeye devam etmesine izin veren 18,5 kilometrekarelik çoğunlukla boş düz çatılara sahip. Bu yılın başlarında, MVRDV , Rotterdam Rooftop Days ve Rotterdam Belediyesi ile birlikte, kentin çatılarından yararlanan 130 yenilikçi fikirden oluşan bir koleksiyon olan Rooftop Catalog'u üretti ve bu kullanılmayan mekansal kaynağın arazi kıtlığı gibi sorunlara nasıl yardımcı olabileceğini gösterdi. ve iklim değişikliği ile enerji ve gıda üretirken sağlıklı ve canlı bir kentsel çevreyi besler.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)