Yuma Kano Kullanılamaz Ahşaptan Dekoratif Malzemeler Yarattı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Japon tasarımcı Yuma Kano Milano Tasarım Haftası'nda sergilenen ahşap, yaprak, ağaç kabuğu, toprak ve tohumlardan terrazzoya benzeyen dekoratif bir malzeme yarattı. Alcova'daki Touch Wood sergisi kapsamında tasarımcı arkadaşı Sho Ota ile birlikte çalışmalarını sergileyen Kano, projenin ardındaki fikrin sadece kerestede değil, tüm ormanda değer bulmak olduğunu söylüyor.  Kullanılamaz ahşap ve diğer orman malzemelerini topladıktan sonra, bunları reaktif mineral bazlar veya uçucu organik çözücüler kullanmayan su bazlı akrilik reçine ile karıştırır. Kano, Dezeen'e "Japon orman endüstrisinde bu küçük ahşap parçaları bir atık malzemedir. Atıkları yeniden kullanmak istedim." dedi. 

Kano tarafından icat edilen teknik kesimin açısına ve derinliğine ve ayrıca yeşillik, odun, ağaç kabuğu, toprak ve tohumlar gibi hangi bileşenlerin birleştirildiğine bağlı olarak değişen desenlere sahip bir malzeme oluşturur. Bu ticari markalı ForestBank malzemesinden üretilen mobilyaların eskidikçe görünümünün de değişebileceği anlamına geliyor. Kano "Mevsimler değiştikçe yeşil yapraklar turuncu ve kahverengiye dönüşüyor. Ayrıca orman tabanından gelen toprak, kahverengiler ve siyahlar ekleyerek karıştırılabilir, normalde toprağa gizlenmiş kök ve tohum kesitlerinin karmaşık desenlerini görebilir ve farklı ağaç türlerinin sahip olduğu farklı renklere dikkat edebilirsiniz." dedi.

Yuma Kano Kullanılamaz Ahşaptan Dekoratif Malzemeler Yarattı

Kano malzemeden bir masa, koltuk ve elbise askısı içeren bir mobilya koleksiyonu yarattı ve parçaların sonunda daha fazla ForestBank malzemesi oluşturmak için geri dönüştürülebileceğini söyledi. Kano "Aslında özgün parçaların tozunu gelecekteki parçalar için yeniden kullanıyorum." diye açıkladı.

Yuma Kano Kullanılamaz Ahşaptan Dekoratif Malzemeler Yarattı

Milano'daki Touch Wood sergisinin odak noktası aksi takdirde boşa gidecek ahşabı kullanmanın yollarını sergilemekti. Burada Kano'nun mobilya parçaları, Ota'nın atölye ve fabrikalardan atılması planlanan ahşap kullanılarak yapılan Surfaced adlı mobilya koleksiyonuyla yan yana getirildi. Tasarımcılar serginin seri üretimin başaramayacağı tasarımları sergileyeceğini umuyor. Kano "Malzeme her bir küçük ahşap parçasının benzersizliğini gösterebilir." dedi. Bu yıl Milano Tasarım Haftası, yükselen tasarımcıların bir dizi projesine ev sahipliği yaptı. Touch Wood, Milano Tasarım Haftası kapsamında 17-23 Nisan 2023 tarihleri arasında sergilendi.

Yuma Kano Kullanılamaz Ahşaptan Dekoratif Malzemeler Yarattı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)