Yüzer Evler Geleceğin Seçeneği Olabilir mi?

Hollanda merkezli tasarım atölyesi Waterstudio.NL, enerji ihtiyacını güneşden sağlayan ve ek sütunları çıkartıldığında şebekeden bağımsız bir konuttan yüzen villaya dönen yeni projeleri Arkup 75’i tamamladı. Yat firması Arkup için geliştirilen projenin hibrid temel yapısı hem hareket halinde hem de stabil kullanıma uygun bir yaşam alanı ortaya çıkarmayı mümkün kılmış.

Tasarımını flamingoların su içerisinde tek ayak üzerinde durmasına borçlu olan konut, 22 metre genişliğe sahip. Yüzer konumda iken dalgalarla baş edebilen yapı, ek sütunların takılması ile su yüzeyinin üstüne çıkıp kendini daha korunaklı bir hale getirebiliyor. Bahsi geçen sütunların boyu ise 7,6 metreye varabiliyor. Bu durumda dalgaların ancak sütunlara ulaşıyor olması, konutu fırtınaya karşı korunaklı bir hale getiriyor.

Temel açısından kullanılan hibrid yaklaşımın yanı sıra projeye solar paneller ve yağmur suyu hasadı sistemleri gibi yapının şebeke bağımsız halini korumasına yarayan, yenilenebilir enerji kaynakları da tasarıma dahil edilmiş durumda. Solar paneller tüm teras alanını kaplarken elde edilen elektrik havalandırma, aydınlanma, hareket ve diğer işletim sistemlerini çalışır konuma getirmek için kullanılıyor.


Okyanusu çevreleyen beyaz bir çerçeve biçiminde tasarlanan Arkup 75’in fiberglas duvarları, açılabilir terası ve kayar biçimde tercih edilen cam kapıları bu amacı destekliyor. 404 metrekarelik toplam yaşam alanına sahip olan yapı teorik olarak yeterli güneş enerjisini toplayabildiği süre boyunca açık denizde, şebeke bağımsız bir şekilde bulunabilir.

İlerleyen dönemde deniz seviyesinin yükselecek olması, bu ve benzeri projelerin kıyı kentlerinde daha kullanılabilir hale gelebileceğini düşünüyor. Yalnızca yat standartlarını anımsatan yapılar değil, tüm yüzer yapılar böyle bir durumda şehir yaşantısı üzerinde daha önemli bir konuma gelecek. Mevcut salgın şartları bile hareket edebilen ve gerektiğinde şebekeden bağımsız bir yaşam fırsatı sunan konutların ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermiş durumda.

Arkup, bu model ile gelecekte inşa edilmesine aracılık edebilecekleri yapılara dair bir fikir de sunuyor. Waterstudio.NL’nin tasarım pratikleri de benzer değerleri yıllardır savunur durumda.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)