EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Zaha Hadid Architects, 2022 Katar Dünya Kupası Stadyumunu Tamamlandı

2022 yılında Katar’da gerçekleşecek olan FIFA Dünya Kupası için ilk stadyum olan  Al Janoub Stadyumu'nda inşaat tamamlandı. Zaha Hadid Architects ve Aecom tarafından tasarlanan ve Al Wakrah kentinde bulunan stadyumun tasarım süreci 2013 yılında başladı ve 16 Mayıs 2019 tarihinde stadyum açıldı.

40.000 koltuk  kapasitesine sahip stadyum, Dünya Kupası'nın sona ermesinin ardından koltuk sayısı 20.000'e düşürülebilir şekilde tasarlanmış. Stadyum turnuva tamamlandıktan sonra Al Wakrah Sport Club'a ev sahipliği yapacak. 

Geçici 20.000 koltuk ise turnuva sonrası bu koltuklara ihtiyaç duyan gelişmekte olan bir ülkeye taşınabilecek şekilde demonte olarak tasarlanmış. Stadyum ayrıca Schlaich Bergermann Partner tarafından tasarlanan katlanabilir bir çatı ve yaz aylarında kullanılabilmesi için soğutma sistemine sahip oturma alanına sahip. Katlanan çatı, konuşlandırıldığında yelken gibi çalışan, kıvrımlı PTFE kumaşlar ve kablolar kullanılarak yapılan kaplamaya uygun olarak tasarlanmış.


Proje, geleneksel tekne tasarımının soyutlanmış halini, bir futbol stadyumunun iklimine, içeriğine ve işlevsel gereksinimlerine verilebilecek pratik cevaplarla birleştirerek, kıyı kenti Al Wakrah'ın deniz geleneklerini ve tarihini yansıtmayı başarmış. 

Stadyumun cepheleri dışarıya doğru eğimli ve bir dhow yelkeninin kıvrımlarını anımsatıyor.

PROJE KÜNYESİ

Müşteri: 2022 FIFA Dünya Kupası Katar ™  
Mimari Ofis: Zaha Hadid Mimarlık
Tasarım: Zaha Hadid, Patrik Schumacher 
Proje Müdürü: Jim Heverin  
Proje Sorumlusu / Proje Mimarı: Johannes Hoffmann 
Proje Ekibi: Annarita Papeschi, Andreas Urff, Antonio Monserrat, Cynthia Du, Edgar Payan, Ermis Chavaltzi, Fernando Poucell, Ganesh Nimmala, George King, Ho-Ping Hsia, Irene Guerra, Jan Klaska, Junyi Wang, Karim Muallem, Karoly Markos, Ming Cheong, Moa Carlsson, Mohamed Al-Jubori, Nastassia Linau, Paulo Flores, Peter Irmscher, Rafael Portillo, Stephane Vallotton, Thomas Soo, Vincent Konate, Yeena Yun, Wen-Kai Li (Kevin)
Lider Danışman: Aecom 
Hareketli Çatı Tasarımı: Schlaich Bergermann Partner

Görseller: © Hufton+CrowYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)