Zaha Hadid Architects, Budapeşte'de Sürdürülebilir Gelişimini Duyurdu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Zaha Hadid Architects, Macaristan'ın Budapeşte kentinde sürdürülebilir ve dinamik çok amaçlı bir geliştirme için  tasarım teklifi aldı. Zugló şehir merkezi, kamusal alanlar ve peyzaj alanları aracılığıyla bir kentsel merkez oluşturmak için farklı işlev türlerini birleştiriyor.

Zuglo Şehir Merkezi

Budapeşte'nin 14. bölgesinde yer alan karma kullanımlı Zuglo şehir merkezi, Boşnak Meydanı ve Rakos nehri arasında yaklaşık 7 hektarlık bir alanda, doğayla çevrili yeni kamusal alanları daireler, mağazalar ve ofislerle bütünleştiriyor. Macar Bayer Construct Group tarafından aşamalı olarak geliştirilen projenin önümüzdeki yılın başlarında inşaatına başlaması ve 2029'da tamamlanması bekleniyor.

Zaha Hadid Architects'in Zugló şehir merkezi, Rákos Çayı'ndaki restore edilmiş doğal ekosistemle bağlantı kurmak için tasarımın kalbine yeni kamusal alanlar ve bahçeler dokuyarak, çevredeki sokakların ve parkların kentsel dokusuyla tanımlanıyor. Restoranlar ve cafeler, mağazalar, evler, ofisler, yeni bir klinik ve belediye binası ile kaplı, birbirine bağlı bahçeler ve meydanlar ağının oluşturuyor.

Zuglo Şehir Merkezi

 “Zugló şehir merkezinin imar ihalesini kazanmak bizim için büyük bir onur. Bu proje, başkentin Peşte tarafında en yeşil ve en sürdürülebilir alanlardan birini yaratacak. Çevresi ve Lakos Nehri ile organik olarak bağlantılı olan yeni şehir merkezi, konut, ofis, ticaret ve eğlence hizmetlerini eşit ölçülerde sunarak, ortaya çıkan geniş yeşil alanlar ve ortak alanlarla uyumlu bir bütün oluşturuyor. Bu karmaşık gelişme, güzel başkent Budapeşte'nin mimarisine, kültürüne ve tarihine saygı duruşunda bulunurken, son teknoloji çözümlerle geleceğin yolunu açıyor. ” –  Zaha Hadid Architects Direktörü Gianluca Racana

Zaha Hadid Architects geleceğe hazır mimari çözümler kullanıyor

Zuglo Şehir Merkezi

Yalıtılmış bir yeşil çatı ve yılda 90.000 metreküp yağmur suyunun toplanması, depolanması ve yeniden kullanılmasını bir araya getiren Zaha Hadid Architects, yerel topluluklar için yaşam kalitesini artırırken enerji kullanımını ve emisyonları azaltır. Binanın oryantasyonu ve bileşimi, çekirdeğin sıcaklığını doğal olarak düzenlemeye yardımcı olur. Yaz zirveleri, Budapeşte şehir merkezindeki ortalama sıcaklıklara kıyasla 6°C'ye kadar azalıyor.

Bu hedeflere ulaşmak için Zaha Hadid Architects, bölgenin üçüncü büyük parkı olan yeni bir park oluşturmak için yaklaşık 35.000 m² ortak yeşil alan, gölgelik ve göletleri entegre etti. Akıllı sistemler tarafından kontrol edilen ve yenilenebilir enerjiyle desteklenen merkezi tesisler, geleneksel ısıtma ve enerji beslemesi olan binalara kıyasla enerji tüketimini azaltıyor. Rakos Çayı'nın doğal ekosistemine uzanan 'yeşil omurga', 900 yeni ağaçla dikildi ve şehir merkezi tasarımının merkez eksenini belirledi. Kent meydanları ve bahçeleri, dere kenarı doğa parklarına dönüştürülerek, 14. bölge sakinlerinin tümü doğayla kolayca bağ kurabiliyor.

Zuglo Şehir Merkezi

Peyzaj mimarı LAND Italia "Proje çevredeki ekosistemi dikkate alıyor ve Zugló bölgesi ile Budapeşte şehrinin gelecekteki gelişimini entegre ederek Lakos Nehri'nin restorasyonu ile güçlü bir bağ oluşturuyor. Yeni mahalle, kentsel meydanlardan doğal parklara ve yaşanabilir alanlara sorunsuz bir geçiş sunan, yıl boyunca kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış, insanı doğayla yeniden buluşturmayı amaçlayan, gelişmenin doğal omurgası olarak “yeşil omurgayı” öngörüyor. " dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)