Zaha Hadid Architects'i̇n Art Deco'dan İlham Alan Sürdürülebilir Oteli̇

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
'W MACAU' STUDIO CITY'DE RESMİ OLARAK AÇILDI

Zaha Hadid Architects'i̇n Art Deco'dan İlham Alan Sürdürülebilir Oteli̇

Zaha Hadid Architects (ZHA) Makao'daki Studio City Resort'ta yeni bir dönüm noktasını açıkladı. Grup Çin'in Cotai bölgesindeki Hollywood esintili gelişiminin ikinci aşamasında açılacak iki yeni otelden biri olan ve yeni tamamlanan sürdürülebilir mimari W Macau'yu tanıttı. Sürdürülebilir mimari proje kırk kat boyunca 557 otel odası ve süit ile birlikte kafeler, restoranlar, havuz, spa, spor salonu ve hatta konuklar için bir kayıt stüdyosu gibi olanaklar sunuyor.

Sürdürülebilir mimari örneklerden Studio City Resort ilk olarak 2015 yılında konuklarına ve ziyaretçilerine kapılarını açtı. 2017 yılında ZHA, projenin ikinci aşamasıyla tesisi genişletmekle görevlendirildi. Bu genişletme Asya'nın en büyük kapalı su parklarından biri ve kapsamlı toplantı alanları gibi ilaveler getirerek tesisin eğlence, dinlence ve ağırlama programlarını zenginleştirmeyi amaçlamış. Mevcut tesisin sinematik referanslarından esinlenen ZHA'nın tasarımı, Art Deco döneminin zengin detaylarını, cesur geometrilerini ve karmaşık işçiliğini alıp bunları çağdaş bir mercekle yeniden yorumluyor.

ZAHA HADID ARCHITECTS'İN ENERJİ HEDEFLERİ

Zaha Hadid Architects'i̇n Art Deco'dan İlham Alan Sürdürülebilir Oteli̇

Zaha Hadid Architects ekibi yeni açılan sürdürülebilir mimari W Macau Oteli'nin en önemli özelliklerinden birinin, inşaatında ve enerji verimliliğinde kendini gösteren sürdürülebilir tasarımı olduğunu belirtiyor. Binanın dış cephesi, dış kanatlarla birlikte otel kulelerinin dikeyliğini ustaca tanımlayan üç farklı cam tonundan oluşuyor. Bu unsurlar biçimsel özelliklerinin ötesinde, hem konuklar hem de personel için termal konfor sağlarken güneş ısısı kazanımını ve parlamayı azaltarak pratik bir amaca hizmet edecek şekilde tasarlanmış. Sürdürülebilir mimar, W Macau, 2021 yılında bu çevresel performans hedeflerini tanıyan BREEAM Asia Award ile ödüllendirilmiş. Tesisin yüksek performanslı bina kabuğunun, yeni yüksek verimli hizmetlerle birleştiğinde enerji talebini önemli ölçüde azaltarak yeni bir sürdürülebilir örnek oluşturması bekleniyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş.

STUDIO CITY DOĞA DÜŞÜNÜLEREK PLANLANDI

Zaha Hadid Architects'i̇n Art Deco'dan İlham Alan Sürdürülebilir Oteli̇

Mimarların da belirttiği gibi Studio City'nin İkinci Aşamasının şekillendirilmesinde çevre bilinci önemli bir rol oynamış. Tesisin inşaatı, bitişikteki Macau Cotai Ecological Zone'un on beş hektarlık koruma altındaki sulak alanından uzak duracak şekilde dikkatlice planlanmış ve doğal çevrenin korunmasına olan bağlılık gösterilmiş. Eliptik kulelerin yönü ve konfigürasyonu, tesisin içinde ve çevresinde doğal havalandırmayı kolaylaştırmak ve mekanın genel konforunu artırmak için titizlikle hesaplanmış. Yerel bitki örtüsü üzerindeki etkiyi daha da azaltmak için projenin ekolojisti, Makao'nun iklimine uygun yerli türlerin dikilmesiyle tamamlanan sahadaki mevcut bitki yaşamı için koruma önlemleri tasarladı. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)