Zaha Hadid Architects Sıfır Karbon Genel Merkezini Tamamladı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org

Zaha Hadid Architects, yeni merkezini birbirine bağlı bir dizi kum tepesine dönüştürdü. Emirates'in üçüncü büyük şehri olan Sharjah'ın iklim koşullarını optimize etmek için ayarlandı ve tasarlandı. Bina güneş enerjisiyle çalışır ve günün saatine göre aydınlatmayı ve sıcaklığı otomatik olarak ayarlayan akıllı bir yönetim sistemi kullanır.

BEEAH Group Sıfır Karbon Genel Merkezi

BEEAH Group, atık yönetimi ve geri dönüşüm, temiz enerji, çevre danışmanlığı, eğitim ve yeşil hareketlilik alanlarında aktif olarak yer alıyor. Yeni merkez, gelecekte önemli yeni endüstrilere çeşitlendirme için bir merkez görevi görecek. Bina, teknolojinin sürdürülebilir etkisini nasıl artırabileceği konusunda bir ölçüt olarak hizmet ediyor. 

BEEAH Group Sıfır Karbon Genel Merkezi

İki büyük yapı, kamu ve idari departmanı barındırıyor. Doğal havalandırma için entegre bir avlu vahası ile birbirine bağlanıyor. Ziyaretçiler, iç mekanı doğal ışıkla dolduran ve doğal havalandırmayı daha da artıran 15 metre yüksekliğindeki cam kubbenin altına iniyor. 9,000 metrekarelik ofis binasında akıllı toplantı odaları, sürükleyici bir ziyaretçi merkezi ve bir oditoryum bulunuyor. 

BEEAH Group Sıfır Karbon Genel Merkezi

Bina esas olarak yerel yapı malzemelerinden inşa edilmiş ve böylece sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler kullanılmış. Güneş radyasyonunu azaltmak için fiberglas takviyeli paneller seçilmiş. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler yapıya dahil edilmiş. Plaka ve cam soğutma, enerji tüketimini en aza indirmek için iç sıcaklığı düzenler. 

BEEAH Group Sıfır Karbon Genel Merkezi

Güneş enerjisi çiftliği, binanın enerji ihtiyacını gece gündüz karşılamak için Tesla'nın pillerini şarj edecek. Sürdürülebilirlik mühendisleri ve danışmanları Atelier Ten, Buro Happold ve Microsoft'un Akıllı Bina Teknolojileri ile mimarlar temassız yollar, sanal kapı, akıllı toplantı odaları ve günlük görevleri otomatikleştiren yardımcı uygulamaları geliştirdi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)