Zaha Hadid'in Yüksek Teknolojili Tasarımı Infinitus Plaza Tamamlandı

Infinitus'un küresel genel merkezi olan çevre dostu ve yüksek teknolojili, yenilikçi Infinitus Plaza'nın inşaatı, yakın zamanda tamamlandı. Zaha Hadid Architects (ZHA) tarafından yürütülen inşaat ile Infinitus Plaza, hizmet dışı bırakılan Baiyun Havalimanı'nın sahasında geliştirilen, gelişmekte olan Baiyun Merkezi İş Bölgesi'ne bir giriş oluşturuyor.

Infinitus Plaza

Uzmanlar, sağlıklı ve uyarlanabilir bir çalışma ortamında insanları birbirine ve doğaya bağlamaya odaklanan bir alan tasarlamak istedi. Halka şeklindeki seviyelerin sekiz katı, sonsuzluk sembolünün genel bir tasarımıyla son bulmakta. Binalarda bitkisel ilaç araştırma tesisleri, güvenlik değerlendirme laboratuvarları ve konferanslar ve sergiler için bir öğrenme merkezi bulunmakta. Ayrıca  sağlıklı yaşam üzerine odaklanan spor salonu ve egzersiz odaları, dinlenme alanları, bir restoran ve kafe bulunmakta. İleride alışveriş ve yemek alanları eklenmesi planlamalar içinde yer alıyor.

Infinitus Plaza

Tasarımcılar, bölgenin nemli subtropikal iklimine yanıt vermek için binaları özel olarak tasarlamışlar. Açık bahçeler ve teraslar, ısıyı azaltmak için gölgelemeyi optimize ediyor. Ultra verimli yalıtım ve cam, enerji tüketimini azaltıyor.

Yüksek teknoloji ile donatılan binada, akıllı yönetim sistemi, yağmur suyu toplanmasını denetleyen güneş panelleri tarafından destekleniyor. Çatı sıcaklığının 35°C'ye ulaştığını algılayan sistem, topladığı suyla atomize bir sis aracılığıyla otomatik olarak çatıyı soğutuyor.

Infinitus Plaza

Yağmur suyu toplama sistemi aynı zamanda teras bahçelerinin ve çevre düzenlemesinin sulanmasında da kullanılıyor. Bitkiler, düşük su gereksinimleri olan doğal bitkilerden oluşmakta. Yeşil çatılar, toplam çatı alanının yaklaşık yarısını kaplıyor.

Infinitus Plaza

İç mekânlarda akıllı yönetim sistemi, kullanımı takip ediyor ve kirleticileri filtrelerken otomatik olarak temiz hava sağlıyor, ortamdaki sıcaklık ve oksijen seviyelerini ayarlıyor.

Infinitus Plaza, LEED Gold sertifika standartlarına ve Çin'in Yeşil Bina Programının eşdeğer 3 yıldızına göre tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Bu, sadece verimli sistemlerin tercih edilmesiyle değil, aynı zamanda pasif tasarım öğeleriyle ve çelik, bakır, cam, alüminyum alaşımlı profiller, alçı ürünleri ve ahşap gibi geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımıyla sağlanmıştır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)