10 Seçilmiş Geleceğin Yapı Malzemeleri

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Araştırmacılar, ideal olarak her ikisi de olmak üzere, daha iyi performans gösteren veya gezegene daha az yük olan malzemeler geliştiriyor. Yakın gelecekte, kenevir ve miselyum gibi doğal malzemelerin yanı sıra karbon fiber ve yüksek performanslı plastikler gibi sentetik malzemeler inşaat sürecinde çok daha büyük bir rol oynayabilir. 10 yenilikçi yeni malzeme ile tanışın! 

Biochar kaplama 

biochar kaplama

Alman start-up Made of Air, orman ve tarım atıklarından karbonu tutan ve kaplama gibi nesnelerin imalatında kullanılabilen biyoplastikler üretiyor. HexChar adı verilen altıgen paneller, geçen yıl Münih'teki bir Audi bayisine monte edilerek, ürünün bir binada ilk kez kullanılmasına işaret edildi.

Karbon Fiber Takviyeli Beton 

Karbon Fiber Takviyeli Beton

Yeni geliştirilen bu beton, karbon fiber ipliklerle güçlendirildiğinden aynı dayanım için daha az beton gerekir. Dresden Teknoloji Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, bu 'karbon betonundan' bir bina oluşturmak için Alman mimarlık firması Henn ile birlikte çalıştı. 

Massachusetts Institute of Technology'deki kimya mühendisleri tarafından icat edilen ultra güçlü plastik 

ultra güçlü plastik

2DPA-1, tüm plastikler kadar hafif ve dövülebilir ve çelikten iki kat daha güçlüdür. Yeni bir polimerizasyon işlemiyle sentezlenen, başlangıçta nesnelerin dayanıklılığını artırmak için ultra ince bir kaplama olarak kullanıldı, ancak bir gün binalar için yapısal bir takviye malzemesi haline gelebilir.

3D Baskılı Miselyum 

3D Baskılı Miselyum

Mantarların dallı vejetatif kısmı olan miselyumu kullanmanın birçok yolu var. One, Londra stüdyosunun destekleyici bir mimari eleman olarak kullanılabilecek 2 metre yüksekliğinde bir sütun oluşturmak için kullandığı Blast Studio'nun 3D baskı sürecidir. Mantarlar da hasat edilebilir.

Hemp Rebar 

Hemp Rebar

Hemp Rebar, dünyadaki en yüksek karbon ayırma tesislerinden birinden yapılmışt ve şu anda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Rensselaer Politeknik Enstitüsü'nde geliştirilir. Korozyon sorunlarını önleyen ve beton yapıların ömrünü uzatan, standart inşaat demirine uygun maliyetli, düşük karbonlu bir alternatif olmayı amaçlıyor.

 Carbicrete 

Carbicrete

Kanadalı şirket Carbicrete, betondaki karbonu ayırmak için bir yöntem geliştirdi ve ürünlerinin yaydığından daha fazla karbon tuttuğunu iddia ediyor. Carbicrete, büyük miktarlarda CO2 yayan kalsiyum bazlı çimento yerine, çelik endüstrisinden kaynaklanan cüruf atıklarına ve fabrikalardan geri kazanılan karbona güveniyor. Beton duvar ve prekast panellerin imalatında kullanılmış.

K-Briq Moloz Tuğla 

K-Briq Moloz Tuğla

Edinburgh'daki Heriot-Watt Üniversitesi'nde mühendislik profesörü olan Gabriela Medero tarafından icat edilen ve kendi girişimi Kenoteq aracılığıyla piyasaya sunulan K-Briq, %90 molozdan oluşur ve ateşlenmemiştir. Geleneksel tuğlaya düşük karbonlu bir alternatif, standart veya özel renklerde sipariş edilebilir.

Patates kabuğundan yapılmış kontrplak 

Londra merkezli tasarımcı Rowan Minckley ve Robert Nicol, MDF ve kontrplak gibi tek kullanımlık malzemelere karşı bu çevre dostu alternatifi yarattı. Chip[s] Board olarak adlandırılan tahta, patates kabuğundan yapılır, formaldehit ve diğer toksik reçineler içermez ve bir yapı malzemesi olarak kullanılabilir.

Yeşil kömür lif kabağı tuğlaları

Yeşil kömür lif kabağı tuğlaları

Mumbai'deki Indian School of Design and Innovation'daki araştırmacılar tarafından geliştirilen bu organik taşlar toprak, çimento, odun kömürü ve organik lif kabağı liflerinden yapılmış. Lif kabağının fiber ağındaki doğal boşluklar, tuğlaların aynı anda hayvanlar ve bitkiler için ev haline gelmesini sağlayarak şehrin biyolojik çeşitliliğini artırıyor.

Geri Dönüştürülmüş Kağıt Yapı Levhaları 

Honext yapı tahtaları, birkaç geri dönüşüm döngüsünden geçmiş kağıttan yapılmış. Honext, oda bölücüler ve kaplama olarak kullanılabilecek paneller oluşturmak için selüloz elyaf atıklarını su ve enzimlerle karıştırıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)