EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Ons Incek Residence Showroom Ve Satış Ofisi

Üç Renkli Kuleden Oluşan Bir Proje

Yazgan Mimarlık Tasarım, 2015: WAF 2015 ‘Yenilikçi Renk Kullanımı Ödülü ve 2014 : World Architecture Community 18. Dönem Ödülleri - Seçili Proje ödüllerini alan sayılı Türk projelerden.

45.000 m2 yeşil alanın içerisinde bulunan, üç renkli kuleden oluşan ve 992 daire içeren bir proje, konut kompleksinin girişini işaret eden ve projenin örnek dairelerini içeren satış ofisinin dış hatları bulunduğu topografyanın eğimini kesitte ve görünüşte paralel olarak takip eden bir kabuk ile çevrilerek tanımlanmıştır.

Showroom’un cephesi çok sayıda renkli cam panellerden oluşmaktadır. Çok katlı yapının tüm taşıyıcı kolon, perde ve kirişler brüt beton olarak inşa edilmiş olup yapının mimari dilini oluşturmaktadır. Bu bütünleşmiş gri fon, cephedeki camların renklerini vurgulayarak uzaktan daha kolay görülmesini sağlar. Kulelerin cephelerinde altı farklı ton turuncu, yeşil ve mavi kullanılmıştır. Kulelerde kullanılan renk ve tonlar satış ofisinde de kullanılmıştır. Böylelikle satış ofisi ve konut kompleksi görsel olarak birbirini tamamlayarak bir bütünlük sağlanmıştır.

Peyzaj tasarımı, sosyal merkezden başlayarak dalga şeklinde yayılan iç içe halkaların, var olan topografyanın inişini takip etmesiyle oluşmaktadır. Çok sayıda tekil bahçelerden oluşan peyzaj, Ankara’ya özgü geniş bir bitki yelpazesini içermektedir. Halkalar yürüyüş ve koşu yolları ile birbirinden ayrışır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)