28 Metrekarelik Sürdürülebilir Kabin

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
KONGA'nın Şebekeden Bağımsız Kabinine Bir Bakış 

KONGA'nın 28 m2'lik şebekeden bağımsız kabininde konfor sürdürülebilirlikle buluşuyor. Danimarkalı mimar Mette Fredskild tarafından tasarlanan sürdürülebilir mimari şebekeden bağımsız KONGA kabini uygun bir inziva yeri arayanlar için ideal, son derece uyarlanabilir modüler bir ev işlevi gören kendi kendine yeten bir vahadır. 

KONGA Off-Grid

Marka "Tamamen mobilyalı 28m2'lik sürdürülebilir ahşap yapı 'doğada sessiz bir dinlenme, verimli bir çalışma alanı veya arka bahçe evi' olarak kullanılabilir. Sürdürülebilir mimari örneklerden KONGA Off-Grid her şeye sahiptir. Özel bir temel gerektirmeyen modüler bir bina olarak gelir. Bu da onu bir gün içinde yerinde inşa etmemize olanak sağlar." dedi. 

Kendine Yeterli, Uysal Bir Yaşam Alanı 

KONGA Off-Grid

Şebekeden bağımsız olarak tasarlanan Mette Fredskild'in sürdürülebilir KONGA kabini bir kamu şirketinin güç sistemine bağlı olmadan bağımsız olarak çalışıyor. Bunun yerine küçük ev çatıda bir güneş enerjisi, su ısıtma sistemli bir odun sobası, yağmur suyu toplama ve doğal dondurma sistemi ile çalışıyor. Ancak şirket, kendi su, elektrik ve atık sistemlerini kurmak isteyenler için normal bir model versiyonu (GRID) da sunuyor. Ayrıca kabinde sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler yer almış.

KONGA Off-Grid

Yerleşim açısından hizalı cephelere sahip mutfak, ahşap artıkları ve üst dolapların birleşiminden doğar. KONGA "Bu bizim imzamız olan sıfır atık 25×25 raf sistemimizdir. Mutfak, buzdolabı, yemek pişirmek için gazlı ocak, lavabo ve iyi planlanmış saklama alanı dahil olmak üzere günlük ihtiyaçlarınız için tam donanımlıdır. Üstteki bas-aç dolaplar eşyaların uzun süreli saklanması için kullanımı kolaydır." dedi. 

Sonuçta üretim için kullanılan ana malzeme ahşaptır. Böylece yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Mimar evin içindeki duvarlar için meşe kaplama ahşap paneller ve dış cepheler boyunca yanmış ahşap tercih etti. Genel tasarım şebekeden bağımsız yaşam deneyimini en üst düzeye çıkarmak için konforlu ve sade bir görünüm veriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)