Michael Quirk'in Orman İçindeki Net Sıfır Karbonlu Kabini

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Michael Quirk, Colorado Ormanı'nda küçük karbon-negatif kabini tamamlamak için yerel ahşabı yeniden kullanıyor. Nederland, Colorado'nun ormanlık arazisinde ilginç bir inziva yeri olan bu küçük net sıfır karbon kabin, yerel ve yeniden kullanılan malzemelerle inşa edilmiş. Sakinlerine doğa ile yeniden bağlantı kurma fırsatı sunan kabin çevre dostu bir yaşam deneyimidir. Michael Quirk tarafından yalnızca basit ve sürdürülebilir malzemeler kullanılarak inşa edilmiş.

Net sıfır karbonlu kabin

Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler kullanılmış. Sürdürülebilir mimari kabin, potansiyel tasarımcıların inşaat uygulamalarını yeniden düşündürmeyi ve inşaat sektörünün iklim değişikliğine katkısını vurgulama potansiyeline dikkat çekiyor.

Net sıfır karbonlu kabin

Mimar böylece henüz isimsiz kabinini kenevir yalıtımı ve yerel kaynaklı, enerji tasarruflu niteliklere sahip ahşap çeşitleri ile tamamlıyor. Mimar ayrıca ormanın ortasında düşük karbonlu bir yaşam deneyimi için şebekeden bağımsız yenilenebilir enerji sistemi kaynaklı güneş panelleri kuruyor. Böylece sürdürülebilir yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş. 

İnşaat için sürdürülebilir standartlar belirlemek

Net sıfır karbonlu kabin

Küçük, pratik bir bütçeyle bir yıldan kısa sürede tamamlanan proje, yaklaşan iklim krizine katkıda bulunmaya devam eden zararlı inşaat uygulamalarını yeniden değerlendiriyor. Colorado merkezli mimar Michael Quirk, geleneksel inşaattan daha düşük karbon ayak izine sahip küçük bir kenevir evi yaratmak için minimum karbon negatif malzeme paletini sıfır net enerji tüketimi ile birleştiriyor.

Net sıfır karbonlu kabin

Projenin karbon depolamasının çoğu ahşap, hempcrete ve kenevir yünü yalıtımından geliyor. Doğa ile bağlantılı olan kabin, hem içeride hem de dışarıda farklı ahşaplarla tamamlanmış. Bunlar arasında yerel kaynaklı huş kontrplak, yeniden kullanılmış sedir dış cephe kaplaması ve Pine Shou Sugi Ban kömürleşmiş ahşap kaplama dahildir. 

Ayrıca Quirk, renkleriyle doğayı daha da çağrıştıran vurgulu metal paneller için önceki mimari projelerinden örnekler kullandı. Mimar ayrıca eğimli çatı boyunca güneş panelleri kurarak evin tüm yıl boyunca yenilenebilir enerji üretmesini sağladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)