EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kamusal Arayüzler

Tangshan Blue Bay Town Projesi,  Çin’in Tangshan Şehri   Leting İlçesi'nin güneydoğu kıyısında ve Tangshan Bay Uluslararası Turizm Adası'nın kuzey tarafında yer almaktadır.

Yaşam Deneyim Merkezi şehrin arayüzü ile bağlantı kurabilen bir portal olarak mimariyi araç görmekte ve  bu aracın en verimli şekilde kullanılabilir olması sağlanmaktadır. Site yerleşimi, şehir ara yüzü ve yeni Çin stilini etkin bir şekilde bağlayan projenin mimari stili çok katmanlı kamusal alan ve kentsel yaşam alanı yaratmaktadır. 

Yaşam Deneyim Merkezinin şehir yoluna bakan arayüzü iki şeritten oluşmaktadır. Açık kavşak alanı ve şehri birbirine bağlayan tampon bölge ile sessiz ve zarif yapısıyla sığ bir ayna misyonu yüklenen havuzun yüzeyde oluşturduğu etki… 

Fonksiyon Organizasyonu ve Mekânsal Sıralama

Bina üç kütleden oluşmaktadır. Batıda şehir yoluna bakan kitle, yaşam tesisi işlevine sahiptir ve özel yemek ve aktivite merkezi ile diğer işlevler temel olarak kurulmuştur; güneydeki kitle yaşam deneyimi salonu olup, erken aşamadaki proje satış departmanı olarak kullanılmaktadır; Doğudaki kitle, halkın erişimi için süpermarket, restoran, fitness salonu, fizik muayene merkezi ve diğer imkanlar dahil olmak üzere ana işlevlere sahiptir. 

Alan, şehir arayüzü boyunca batıdan doğuya doğru uzanır ve insanları her yönden yönlendirmek için şehrin her yöne açılır. Aynı zamanda, her iki kitle arasındaki boşluk ana giriş dizisini, geçişli kentsel ortamı ve iç peyzaj avlusunu oluşturur. Şemsiye şeklindeki iki somut sütun boşluk görüntüsünü işaretler ve çıkıntılı düz çatı uzayda yukarıya doğru sınırlanır, bu da kullanıcıların geçmesi ve içinde kalması için gri bir boşluk oluşturur. 

Mimari Doku 

Yaşam deneyimi salonu ve yaşam tesisleri modern bir tarzda tasarlanmıştır. Şehir arayüzü boyunca yer alan cephe, iki taraflı ciltli bir cephe olacaktır. İç katman, blok duvar ve uzun şerit pencereler içerir ve dış katman, sadece gereksinimleri kullanarak karşılayamayan, aynı zamanda temiz bir şehir ara yüzünü garanti eden beyaz delikli alüminyum plakalarla kaplanmaktadır. 

Çok Katmanlı Açık Alan

Tasarımda, kullanıcıların geçmesi, içinde kalması ve hareket etmesi için çok katmanlı bir açık alan sağlanmaktadır. Şehrin dönüm köşesinde, tüm mekânın görüntüsünü artıran bir ayna yüzey havuzu ve etkinlik alanı tasarlanmış. Doğuda, ticari kullanım için birçok talebi karşılamak için bir giriş meydanı tasarlanmış.  

Kapalı olan iç avlu içeriye dönük ve konforlu bir oyun alanı sağlarken, iç avluyu kentsel alana bağlayan geçit (yani şemsiye şeklindeki sütunların konumu) geçişin kalitesini artırmak ve kalitesini büyük ölçüde arttırmak için boşluk oluşturmuştur. 
Toplum temelli kamu binası olarak geliştirilen yapının kent ve kentli arasında organik bir bağlantı kurması hedeflenmektedir.

Proje Künyesi:

Proje Adı: Greentown Tangshan Blue Bay Town Yaşam Deneyimi Salonu

Mimari & Tasarım: GOA 
Bölge: Tangshan, Çin 
Yıl: 2018
Fotoğraf: Yilong Zhao
Kaynak: archdaily 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)