60. Venedik Sanat Bienali Türkiye Pavyonu Sergisi'nin Kitabı Yayında

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) koordinasyonunda düzenlenen Venedik Bienali 60. Uluslararası Sanat Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu, sanatçı Gülsün Karamustafa’yı "Oyuk ve Kırık Dökük: Bir Dünya Hâli" adlı eseriyle ağırladı. Karamustafa'nın Venedik Bienali katılımını ölümsüzleştiren bu kitap, 12 yazarın katkısıyla sanatçının 60’lardan günümüze uzanan külliyatına yeni perspektifler kazandırıyor. Kitap, uluslararası okurlara yönelik İngilizce baskısının yanında Türkçe olarak da yayımlanmıştır.

Gülsün Karamustafa

Gülsün Karamustafa'nın "Oyuk ve Kırık Dökük: Bir Dünya Hâli" eserinde, 50 yılı aşkın süredir olduğu üzere yine güncel sosyopolitik ve kültürel meseleleri odağına alıyor. Sanatçı, dünyanın farklı coğrafyalarındaki yıkıcı savaşlar, depremler ve çevre felaketleri karşısında, içinde bulunduğumuz suskunluk ve çözümsüzlük hâlinin insanlarda yarattığı boşluk, oyukluk ve kırıklık hissini özel bir enstalasyonla mekâna taşıyor.

Kitap dört parçadan oluşuyor: Venedik projesine odaklanan bir bölüm, sanatçının önceki üretimlerine dair bir bölüm, katlanmış bir afiş ve tüm bu parçaları bir arada tutan bir bant. Projenin ve kitabın editörlüğünü Melis Cankara üstlenirken, grafik tasarımını Esen Karol gerçekleştirmiştir.

Kitaba metinleriyle katkıda bulunanlar şunlardır: Ezgi Alkan, Ersin Altın, Sevince Bayrak, Melis Cankara, Hasan Cem Çal, Alev Erkmen, Furkan Keçeli, Gökhan Kodalak, Aren Kurtgözü, Emre Özgüder, Waseem Ahmad Siddiqui, İpek Yürekli.

Kitabın Türkçe edisyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) yayımlamıştır, İngilizce edisyonu ise İKSV ve Mousse Publishing iş birliğiyle yayımlanmıştır.

Kitap, Minoa Pera ve Minoa Akaretler’den temin edilebilir. İngilizce edisyonuna ise bienalin açılışıyla birlikte, La Biennale kitapçılarından, Mousse web sitesinden ve Mousse dağıtımcılarından ulaşılabilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)