EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Milan Banliyöleri Yeni Bir Yerleşim Prensibiyle Zenginleştiriliyor

Barreca &La Varra, Arup Italia ile ortak çalışarak INNESTO adını verdikleri, Milan’da hayata geçirilecek sıfır karbon “Konut Derneği” teklifleriyle “C40 Reinventing Cities” yarışmasını kazandı.

INNESTO planı kapsamında, Milan banliyöleri yeni bir yerleşim prensibiyle zenginleştiriliyor. Yerleşim binalarının etrafında çoklu açık alanlar, ekonomik faaliyet alanı, civarda yaşayanlar için yiyecek merkezi ve sıfır atık yiyecek dükkânı gibi önemli hizmetler projenin karakteristik özelliklerini oluşturuyor. Konutlarla halka açık alan arasına özel ya da eğitici bahçeler, dut ağaçları ya da ağaçlık alanlar gibi bir dizi yeşil “diyafram” yerleştirilmiş.

Maksimum biyolojik çeşitliliğin çok daha büyük zenginliğe olanak sağladığı ormanlardan ilham alan projenin geniş çeşitliliğe sahip açık alanları insanlar arasındaki etkileşimde çeşitliliği hedefliyor. Bu çeşitlilik binaların biçiminde de belirleyici olmuş; kereste ve betonu kombine eden karma teknoloji ile inşa edilmiş binalar avlu, balkon, veranda ve teras açısından epeyce zengin.

Projede bir dizi etkileyici sürdürülebilir özellik mevcut. Kent atık suyu ısı-kazanımı da dâhil olmak üzere yenilenebilir kaynaklarla çalışan yenilikçi bir ısıtma sistemi kullanılıyor. Neredeyse sıfır enerji tüketimi olan binalar, yapının demonte edilip, yüzde yüz geri dönüştürülebilmesine olanak tanıyan biyolojik bazlı malzeme kullanan  bir inşaat teknolojisiyle önceden monte edilmiş. Bozulan toprak sahada işlenip, peyzaj, koruma ve bölgedeki tarımın güçlendirilmesi için yeniden kullanılarak toprak hafriyatı minimuma indirilmiş

Tasarım ekibi Fondo Immobiliare Lombardia tarafından temsil edildi ve stratejik ortağı Fondazione Housing Sociale olan Investire SGR tarafından yönetildi.

Proje Künyesi:

Proje Adı: INNESTO 

Mimari & Tasarım: Barreca &La Varra, Arup

Bölge / Yıl: Milan 

 Kaynak: Archdaily


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)