​UAE PavIlIon MIlan Expo 2015 Çöl Havasını Milan’a Taşıyan Yapı

Çöl havasını yansıtan bina aslında gölge bir yere ihtiyaç duyulabilecek her iklime uygun. Görkemli olmasının yanı sıra işlevli de olan yüksek kanyonvari duvarları ziyaretçilerini adeta içeri davet ediyor.

Birleşmiş Arap Emirliklerinin (UAE) pavilion tasarımı 2015 Milan Expo’da dikkatleri üzerine toplayan yapılardan biri. Milan’a taşıdıkları geleneksel çöl temalı ve buna ironik gibi görünen kentsel anlatımı ve doğal enerji kullanımı ile mükemmel bir bütünlük sağlamakta.

Pavilion, Expo’ya çok yakın bir bölgede büyük bir alanı kapsamakta ve deforme edilmiş, yuvarlatılmış aksı ile de bu çevrenin en farklı binası olmayı başarmış durumda. Ziyaretçiler 12 metre yüksekliğinde 2 duvarın arasından, bir kanyonun ağzından geçiyormuş hissine kapılabiliyorlar. Antik planlama ilkelerinden esinlenilerek ve Abu Dhabi’deki Masdar şehrine uygulanabileceği düşünülerek tasarlanmış.

Duvarlar 140 metre boyunca birbirine paralel şekilde dalgalanarak devam ediyor, ziyaretçileri dinamik fakat resmi bir karşılamayla iç mekana taşıyor. Kullanılan renk ve dokular sayesinde çöl anlatımı mekanı şekillendiriyor. Kolay monte edilmesi ve taşınabilmesi için pavilion, GRC (Glassfibre Reinforced Concrete) paneller çelik çerçevelerle desteklenerek inşa edilmiş.

Yumuşak bir rampa eklentisiyle ulaşılan oditoryum ve artırılmış gerçeklik Emirates’in hikayesini bu topraklara taşımakta. Tasarım LEED ilkelerini pasif ve aktif tekniklerle takip ediyor. En belirgin olarak bina Expo’dan sonra geri dönüştürülebilir ve yeniden inşa edilebilir şekilde tasarlandı. Foster + Partners pavilionu tasarlarken The National Media Council, United Arab Emirates, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ve Komisyon üyesi Salem Al Ameri ile birlikte çalıştı.

Çöl havasını yansıtan bina aslında gölge bir yere ihtiyaç duyulabilecek her iklime uygun. Görkemli olmasının yanı sıra işlevli de olan yüksek kanyonvari duvarları ziyaretçilerini adeta içeri davet ediyor.

Architects: Foster + Partners
Location: Milano, İtalya
Proje Yılı : 2015
Fotoğraflar: Filippo Poli, Foster + Partners


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)