EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Ekonomik Sürdürülebilirlik

Los Angeles merkezli tasarım şirketi KFA Mimarlık, LEED Platin sertifikası almayı hedefleyen, çok birimli yeni konut projesi Pico Eleven'i yakın zamanda tamamladı. Güneş panelleri, enerji tasarruflu cihazlar ve pasif güneş stratejilerinin yanı sıra Pico Eleven ünitelerinin üçte birini de ekonomik konutlara ayırdı. Downtown Santa Monica yakınlarında yer alan konut projesi, rüstik Kaliforniya plaj evlerinin estetiğini anımsatan geri dönüştürülmüş ahşap cepheleriyle bulunduğu kordon bölgesiyle de uyumlu.

Santa Monica Şehir Merkezi'ne sadece birkaç blok uzaklıkta eğimli bir yamaçta yer alan Pico Eleven, dört kata yayılan 32 üniteden oluşuyor ve yokuşun eteğinde yer alan üç büyük yapıdan meydana geliyor. 33.000 metrekarelik binada ayrıca 64 araçlık iki adet yeraltı otoparkı bulunuyor. 32 ünitenin 11 tanesi- ki bunlar bir ya da iki odalı oluyor- kira denetimi için ayrılmışken, dört ünite de düşük gelirliler için ayrılmış.

Mimarlar, binaların sahile olan yakınlığından faydalanmak için, okyanus manzarası gören, ayrıca içinde barbekü ve oturma alanları bulunan üç tane veranda eklemişler. Kurak havalara dayanıklı peyzajı iki büyük avlu sayesinde dış mekân tasarıma daha fazla entegre edilmiş. Konutların geniş camlı dış cepheleri bina sakinlerinin okyanus esintilerinden ve doğal ışıktan faydalanmalarına olanak tanıyor.

Çapraz havalandırma ve gün ışığının yanı sıra, tüm bina için elektrik üretecek fotovoltaik paneller de çatıya eklenmiş. Tüm ünitelerde enerji tasarruflu ev aletleri yer alıyor; ayrıca bina sakinlerinin iki adet elektrikli araç şarj merkezine de erişimleri var.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)