EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Pandemiye İnat Kamusal Alan...

Dünyayı etkisi alan Covit - 10 salgını günlük yaşantımızda birçok değişikliğe neden oluyor. Bu salgın ile gündemimize giren sosyal mesafe kavramı tasarımcıları da bu alanda düşünmeye yönlendiriyor. Avusturyalı mimarlık ofisi Studio Precht, sosyal mesafe kurallarını dikkate alan, tüm ziyaretçilerin her zaman birbirinden en az 6 metre mesafede kalmasını sağlayan yenilikçi bir park önerisi olan Parc de la Distance için bir tasarım kılavuzu oluşturdu. Uzun çit sıralarının temsil ettiği, giderek artan çıkıntılarla parmak izi şeklinde oluşturulan kavramsal park, hem Fransız Barok bahçelerinden hem de Japon Zen bahçelerinden ilham alıyor. 

Viyana'daki tüm ünlü parklar pandemi nedeniyle kapandığı için Studio Precht, yerel halkın kısa bir yalnızlık ve doğaya erişmeleri için güvenli bir yol yaratmak istedi. Sonuç olarak, Viyana'daki boş bir bölüm için Parc de la Distance'yı bireysel yürüyüşler için çoklu aralıklı yollar içeren bir öneride bulundu. Mimarlar, “Park de la Distance” fiziksel mesafeyi teşvik etmesine rağmen, tasarım insan dokunuşuyla şekilleniyor: bir parmak izi. “Parmak izi gibi paralel şeritler de ziyaretçileri dalgalı manzarada yönlendiriyor.”diyor.

Her bir şerit, yolun dolu olup olmadığını veya dolaşmakta serbest olup olmadığını belirtmek için bir giriş ağ geçidi ve çıkış ağ geçidi tarafından ayrılmış. Şeritler yaklaşık 2.5 metre aralıklı ve görsel ayırma için her iki tarafta yaklaşık 1 metre genişliğinde çitlerle çevrelenmiş. Çitlerin yüksekliği yol boyunca değişiyor. Her bir yol yaklaşık 600 metre uzunluğunda ve baştan sona yürüyerek yaklaşık 20 dakika sürüyor. Ziyaretçiler genellikle birbirlerini görmeselerde, yolu belirleyen kırmızımsı granit çakıl üzerindeki ayak seslerini duyabilecekler.

Studio Precht'in kurucusu Chris Precht, “Şimdilik park ziyaretçileri arasında güvenli bir fiziksel mesafe yaratmak için tasarlandı ancak salgından sonra, park şehrin gürültüsünden kaçmak ve bir süre yalnız kalmak için önemli bir fırsat sunacak. Ben birçok şehirde yaşadım ancak kamusal alanlarda yalnız kalmadım. Bu bence nadir bir ayrıcalık olacak.”diyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)