​% 90 Enerji Verimliliği Sağlayan Pompalarımız Var

Türkiye’de pompa sistemleri sektörünün lider kuruluşu olarak, çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yaptığımız çalışmalarla sektörümüze örnek olmak için çaba sarfediyoruz. Üretimdeki temel stratejimizden biri, yüksek verimli ürünler geliştirmektir...

Türkiye’de pompa sistemleri sektörünün lider kuruluşu olarak, çevre ve sürdürülebilirlik konusunda yaptığımız çalışmalarla sektörümüze örnek olmak için çaba sarfediyoruz. Üretimdeki temel stratejimizden biri, yüksek verimli ürünler geliştirmektir...

Enerji verimliliği konusu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir yer tutuyor. Enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. WILO olarak enerji verimliliği sağlayan ürünlerimizle bu konuda kaliteli ve çevreci çözümler sunuyoruz. Standart pompalara göre % 90 oranında enerji verimliliği sağlayan pompalarımız bulunuyor.


Yüksek verimli ürünlerimizle son derece kıymetli olan enerji kaynaklarının doğru kullanılmasına önem veriyoruz. Pompalar dünyada enerjiyi en çok kullanan ekipmanlar arasında bulunuyor. Dolayısıyla sektörümüzün sürdürülebilir geleceğe doğrudan katkı yapması gerekiyor. Sürdürülebilir bir geleceğe, dünyamızın kaynaklarını doğru kullanarak erişilebileceğimizi düşünüyoruz.
Her yıl ciromuzun yüzde 3,5’i AR-GE’ye ayrılıyor. Bu çalışmalar neticesinde, enerji verimliliğinde standartların üzerine çıkan ürünler geliştiriyoruz.

Kullanıcılarımıza her zaman kolaylık ve daha fazla enerji tasarrufu sağlayan ekipmanlar üretiyoruz. Bu konuda sertifikalı ve ödüllü ürünlerimiz bulunuyor.

WILO olarak, Stratos ürün grubumuzla, sektörü yüksek verimli pompa sistemleriyle tanıştırdık ve yeni sirkülasyon pompamız olan WILO-Stratos Pico ile de şimdiye kadar belirlenen enerji sınıflarının ötesine geçtik.

Klasik kontrolsüz pompalara oranla yüzde 90’a varan oranlarda enerji tasarrufu sağlayan WILO-Stratos Pico, dünyanın en verimli pompası olma özelliğini taşıyor. Son dönemde sektöre Helix Excel ve Stratos Giga adlı iki yeni ürün sunduk. Helix Excel, enerji verimliliği konusunda 2017’de yürürlüğe girmesi beklenen yasal gereklilikleri karşılamanın da ötesine geçmiş durumda. Stratos Giga ise 15 yıl içerisinde hız kontrolü olmayan alışılagelmiş pompalara kıyasla yaklaşık olarak 85 bin Euro’ya varan bir tasarruf imkânı sağlıyor.

Wilo Türkiye’nin yeşil binası

Biz WILO Türkiye olarak çevre dostu bina konusunda sektörümüze Avrupa çapında örnek olduk. Orhanlı-Tuzla’da kendi öz sermayemizle yaptığımız yeşil binamız, 11 milyon doları aşan bir yatırımla hayata geçti. Tesis hem Türkiye’de ve hem de Avrupa’da bir ilk olma özelliğine de sahip olarak sektörümüzün ilk LEED Gold sertifikalı yeşil ve çevre dostu binası oldu. 9.000 metrekarelik alana kurulu, 8.000 metrekarelik kapalı alana sahip yeşil binamızda 80 kişilik bir ekip çalışıyor.

WILO Türkiye’nin yeşil binasının enerji performansı, tesisat mühendisliği konusunda dünyanın en yetkin kurumu olan Amerikan Isıtma Soğutma İklimlendirme Mühendisleri Derneği (ASHRAE) tarafından yayınlanan standartlar ile karşılaştırıldı. Sonuçta enerji maliyeti açısından yüzde 24 daha tasarruflu bir proje ortaya çıkarıldı.

WILO Türkiye’nin yeşil binasında enerjiyi maksimum tasarrufta kullanabilmek için birçok sistem uygulanıyor. Yüksek performanslı dış cephe izolasyonu ve yüksek performanslı camlarla ısıtma ve soğutmadaki kayıplar önlenirken, dim edilebilir aydınlatma sistemleri ile ışık seviyesi ihtiyaca göre ayarlanabiliyor. Bunun yanında hareket ve varlık sensörleriyle gereksiz aydınlatmanın önüne geçiliyor. Yüksek verimli pompalar ve fanlar da enerji tasarrufu sağlıyor. Binanın sıcak su ihtiyacı ise güneş panellerinden karşılanıyor.

Yeşil binamız, suyun verimli kullanımı için de birçok uygulama içeriyor. Binalardaki şebeke suyu tüketiminde peyzaj alanlarının etkisi düşünülerek mümkün oldukça az su tüketen çalı, yer örtücü bitkiler ve su ihtiyacı az olan karışık çim çeşitleri tercih edildi. Damlama sulama sisteminin kullanıldığı peyzaj alanlarında, nem ölçer cihazı da sisteme dahil edilerek daha verimli bir sulama sistemi hayata geçirildi. Bu stratejilerle yalnızca peyzaj alanlarında sağlanan su tasarrufu yüzde 50’ye ulaştı. Bina içi su tüketiminde ise ıslak hacimlerde düşük debili klozetler, susuz pisuarlar ve yüksek verimli, sensorlu bataryalar kullanılarak şebeke suyu kullanımından yüzde 50 tasarruf sağlandı.

Enerji tasarrufu ve dünyanın azalan doğal kaynakları konusundaki duyarlı duruşumuzu, faaliyet gösterdiğimiz sektörel alanın dışına taşımak, toplumsal alanda farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli projeler geliştiriyor, yarışmalar düzenliyor ve sosyal sosyal sorumluluk projeleri ve etkinlikler de düzenliyoruz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)