A+ Mimarlık: Doğayla Uyumlu 8 Yeşil Proje

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
7. yıllık "A+ Award" kazananları arasında tasarımlarına ve işlevlerine rehberlik etmek için doğal çevrelerini kullanan seçkin bir proje grubu vardı. Doğaya müdahale etmek yerine doğaya uyum sağlamak için inşa edilen bu yapılar, çevreleriyle kusursuz bir uyum içinde ve onları mekanın birincil öğesi olarak kullanıyor. Yeşil teraslar, bahçeler, drenaj sistemleri, galeriler ve hatta dağlık banyolar bu yeşil yapıların sunabileceği özelliklerden sadece birkaçı. Aşağıda, bu yıl jüri veya halk tarafından A+ ödül kazanan sekiz inanılmaz yeşil mimari projeden bir seçki yer alıyor.

Solaz Los Cabos, Sordo Madaleno Arquitectos, Baja California Sur, Meksika

Solaz Los Cabos
Solaz Los Cabos

Sürdürülebilir mimari proje Baja California Yarımadası'nın olağanüstü doğal ortamıyla çevrili 9,5 hektarlık bir alana sahip olan Solas Los Cabos, bölgenin eşsiz topografyasıyla kusursuz bir şekilde uyum sağlıyor. Otelin mimari konsepti dalgaların hareketini temsil eden organik şekillerin kullanılmasıyla elde edilen, binayı çevresiyle iyi bir şekilde bütünleştirme ihtiyacından kaynaklanıyor. Bu otelin odalarını ve devre mülklerini çevreleyen otelin merkezindeki bir dizi kıvrımlı hacimle kanıtlanmış. 

OfficeOffCourse tarafından Yangzhou Dünya Bahçe Bitkileri Fuarı, Yangzhou, Çin'de "Gölge Bahçesi"

Gölge Bahçesi
Gölge Bahçesi

Sürdürülebilir mimari tasarım Yangzhou'daki Dünya Bahçe Bitkileri Fuarı 2021 sitesinin ilk tamamlanma aşamasının bir parçası olarak Gölge Bahçesi, peyzaj ve mimari arasında yeni bir ilişki yaratıyor. Bu pavyon, yerel peyzajın güzelliğini yansıtırken aynı zamanda bir eğitim alanı olarak da hizmet veriyor. Üç dikdörtgen bina, mevcut peyzaj hatlarına uyum sağlayan sürekli bir sarma duvarla ayrılıyor. Sonuç olarak binanın duvarları ve boyutları ile sınırlanan her alan, yerleşim planında benzersizdir ve belirli bir ölçekte spektrumda ve bitki örtüsünde bahçelerden oluşuyor. 

West-line Studio tarafından Chishui Danxia Dünya Doğal Mirası Ziyaretçi Merkezi (Chishui Danxia Dünya Doğal Miras Ziyaretçi Merkezi, Chishui, Zunyi, Çin)

Danxia Dünya Doğal Mirası Ziyaretçi Merkezi
Danxia Dünya Doğal Mirası Ziyaretçi Merkezi

Sürdürülebilir mimari tasarım Chishui Danxia Dünya Mirası Ziyaretçi Merkezi kuzeyde kırmızı uçurumlar, tepeler ve akarsularla çevrili pitoresk dar bir vadide ve batıda kırmızı Danxia taşından kemerli bir mağarada yer alıyor. Güney binası, yağmur suyu toplama sistemi, ışık toplama sistemi ve ağaç avlusu olarak hizmet veren yedi taş kutudan oluşuyor. Bu taş kutuların etrafında, avlunun farklı ortamlarına uyum sağlayan esnek dinlenme alanları bulunuyor.

Colorado Building Workshop /  Colorado Denver Üniversitesi, Colorado, ABD tarafından Longs Peak Privies

Longs Peak Privies
Longs Peak Privies

Atık toplama, eskiyen ve bozulan tuvaletlerin harap olması sorununu çözmek için Ulusal Park Servisi, Colorado Building Workshop ile dört yeni şehir dışı tuvaleti yeniden tasarlamak ve inşa etmek için çalıştı. Colorado ortamında karbon izini en aza indirmek için prefabrik hafif yapıları ve yeni atık toplama yöntemlerini araştırıyor. Sahada toplanan taş, balast görevi görüyor. Bu montaj yöntemi hızlı yerinde inşaat ve çevredeki manzaraya uyum sağlayan bir yapı sağlıyor.

IKLAB Uh May, ROTH-MİMARİ tarafından, Francisco Uh May, Meksika

IKLAB Uh May
IKLAB Uh May

IKLAB Uh May, araştırma, dönüşüm ve yaratma için disiplinlerarası bir alan olarak tasarlandı ve projenin ilk aşaması çarpıcı bir sanat galerisini içeriyor. Bu kültür merkezi, hem yerli hem de çağdaş kabileleri birbirleriyle ve çevreleriyle yeniden birleştirmeyi amaçlıyor. IKLAB Uh May'in atalardan kalma bilgi, teknolojik yenilik, uygulamalı sürdürülebilirlik, uygulamalı maneviyat ve kolektif deneyimin eşsiz sentezi, yeni öğrenme, yaratma ve iyileştirme yollarına yol açıyor.

79&Park by BIG – Bjarke Ingels Group, Stockholm, İsveç

79&Park
79&Park

79&Park, açık yeşil bir avlu etrafında düzenlenmiş 3.6m x 3.6m modüllerden oluşan bir yamaç ahşap evdir. Binanın en yüksek köşesi çoğu birimden erişilebilen doğal ışık ve doğal manzaraları en üst düzeye çıkarmak için 35m olarak yükseltildi. Tüm dairelerin, çok çeşitli bitkilerin bulunduğu özel ve ortak çatı teraslarına erişimi var .Kamuya açık ticari alanlar kompleksin zemin katında yer alıyor. 79&Park, çevredeki doğayla bütünleşen inişli çıkışlı bir tepeye benziyor.

A-01 (A Company / A Foundation), Ojochal, Kosta Rika tarafından No Footprint House (NFH) 

No Footprint House (NFH)
No Footprint House (NFH)

Sürdürülebilir mimari No Footprint House (NFH), Kosta Rika'nın batı kıyısındaki geniş bir yağmur ormanının kenarında yer alıyor. Bina, doğal havalandırma ve tenteler aracılığıyla pasif klima ile çevredeki iklime yanıt veriyor. Ev, alan, montaj ve bakımda verimliliğe katkıda bulunan merkezi bir hizmet çekirdeği etrafında düzenlenmiş.

Manshausen 2.0  Stinessen Arkitektur, Steigen, Norveç 

Manshausen 2.0
Manshausen 2.0

Sürdürülebilir mimari Manshausen 2.0, Norveç'in kuzey kıyılarındaki Steigen Takımadaları'ndaki Manshausen Island Resort'un bir uzantısıdır. Uzantının tasarımı göletin ve çevredeki peyzajın özel yerleşimi ile ilgili olmayı amaçlıyor. Kabinin tam yerini belirlemek için dalga yükseklikleri, aşırı hava koşulları ve gelecekteki deniz seviyesi yükselişi incelendi. Doğal elementlere maruz kalma olasılığı göz önüne alındığında, alüminyum levha kaplama tuzlu suya maruz kalmaya dayanacak şekilde seçilmiş. Kulübeye erişim denize doğru uzanan bir kaya oluşumundan geçiyor.  Kabin, dış unsurları barındırırken misafirlere koruma ve konfor sağlamak için tasarlanmış.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)