Adjaye Associates ve Bitkili Kaplı Masif Ahşap Yapısı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimari stüdyo Adjaye Associates, Alison Brooks Architects ve Henning Larsen'in binalarını içeren Toronto sahil gelişiminin bir parçası olarak Timber House adlı bitkilerle kaplı bir bina tasarladı. Rıhtımdan uzakta bulunan uzun ve dar Timber House, tamamlandığında Kanada'daki en büyük toplu ahşap konut yapılarından biri olacak. Yaşlılar için uygun fiyatlı konut ve daireleri barındırması amaçlanan binanın cephesi ince kirişlerle geçiliyor ve yeşil teraslara sahiptir. 

Timber House

Alison Brooks Architects ve Danimarkalı stüdyo Henning Larsen tarafından yapılan yapılarla Toronto'nun Quayside gelişiminin bir parçası olarak açıldı. Dream Unlimited ve Great Gulf geliştiricileri için tasarlanan Quayside beş kule, bir kentsel yeşil alan ve yerli halklara adanmış bir kültürel yapı içeriyor. Kanada şehrinin göl kıyısında 12 hektarlık bir alanı kaplıyor. Sitenin geliştirilmesine öncülük eden devlet kurumu Waterfront Toronto'ya göre Quayside, "bu ölçekteki ilk tamamen elektrikli, sıfır karbonlu topluluk" olacak.

Timber House

Waterfront Toronto Başkanı George Zegarac "Quayside'ı sakinlerin, komşuların ve ziyaretçilerin hayatlarını anlamlı bir şekilde iyileştiren bir topluluk haline getirmeye kararlıyız." dedi. Teklif, tüm binalarda 800'den fazla uygun fiyatlı konut birimi içeriyor. Adjaye Associate'in Timber House'una ek olarak Quayside, dar kemerlerden yükselen Alison Brook Architects tarafından tasarlanmış bir kule olan Western Curve'u içerecek. Doğrudan Western Curve'ün yanında yer alan Danimarkalı stüdyo Henning Larsen'in The Overstorey adlı kulesi olacak.

Timber House

SLA Landscape Architects tarafından bir topluluk ormanı, dar ahşap evlerin ve kulelerin sıraları arasındaki boşluğu kaplayacak. Bu 2 dönümlük alan, "sakinler ve ziyaretçiler için araçsız yeşil alanlar ağı" sağlayacak. Kültürel binaların geliştirilmesi için tasarımlar henüz açıklanmadı ancak yerli topluluğu yönelik olacak.

Timber House

New Credit First Nation'ın Mississaugas Şefi Stacey LaForme "Host First Nation olarak Quayside'ı yerlilerin tarihini ve varlığını kutlayan, kapsayıcılık, saygı ve uzlaşmaya dayalı müreffeh bir geleceğin temellerini atan bir yer haline getirmeye devam edeceğiz." dedi. Ayrıca, "yaşlanan toplumu desteklemek için bir dizi program ve hizmet" ve bir topluluk iyileştirme altyapısı sunacak bir toplum sağlığı merkezi yer alacak. 

Timber House

Daha önce site, Google'ın bir yan kuruluşu olan Sidewalk Labs'ın bir projesi olan Sidewalk Toronto tarafından geliştirilecekti. Bu planlar, Snøhetta ve Heatherwick Studio'nun şık bir masif ahşap mahallesi için tasarımları içeriyordu. Plan sonunda pandemi nedeniyle 2020'de rafa kaldırıldı. Toronto'da geliştirilmekte olan diğer projeler arasında Safdie Architects tarafından tasarlanan köprülerle birbirine bağlanan bir dizi apartman bloğu ve Diamond Schmitt Architects'in Ontario Place'i bir sağlıklı yaşam merkezine dönüştürme planı yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)