Antoine Predock 87 Yaşında Hayatını Kaybetti

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Uluslararası alanda tanınan mimar, yazar ve profesör Antoine Predock, 2 Mart 2024 tarihinde 87 yaşında Albuquerque, New Mexico'da hayata veda etti. Predock, kariyeri boyunca kent merkezlerinin dışında çalışarak ve peyzaj ile insanın mekân deneyimi arasında bir bağlantı kurmaya çalışarak kendine özgü bir tarz geliştirdi. New Mexico Üniversitesi'nde uzun süreli öğretim üyesi olarak görev yapmasının yanı sıra, Nelson Güzel Sanatlar Merkezi, Skidmore College'daki Tang Eğitim Müzesi ve Sanat Galerisi ve Winnipeg, Manitoba'daki Kanada İnsan Hakları Müzesi gibi bazı tanınmış projelerin de mimarıdır.

1936 yılında Lebanon, Missouri'de doğdu ve New Mexico'yu 'manevi evi' olarak adlandırdı. New Mexico'ya geçmeden önce Missouri Üniversitesi'nde mühendislik eğitimi aldı. Modernist mimar Donald Schlegel ile teknik çizim kursuna katıldıktan sonra Predock kısa süre içinde mimarlığa geçiş yaptı ve Columbia Üniversitesi'nden mimarlık alanında lisans derecesi aldı.

Kanada İnsan Hakları Müzesi
Kanada İnsan Hakları Müzesi

Columbia Üniversitesi Seyahat Bursu ile Avrupa'yı dolaştıktan ve I.M.Pei, The Architects Collaborative ve Gerald McCue ile bir dizi staj yaptıktan sonra Predock, 31 yaşında Albuquerque'de ilk ofisini kurdu. Tamamlanan ilk çalışması, modernist ve bölgesel özellikleri harmanlayan nitelikleri nedeniyle yakın zamanda Ulusal Tarihi Yerler Kaydı'nda listelenen La Luz'daki bir dizi şehir evidir. 1985 yılında Roma'daki Amerikan Akademisi'nde ikamet ve eğitim ile Roma Ödülü'ne layık görüldü. Predock 2006 yılında AIA Altın Madalyası'nı kazandı ve bir yıl sonra Cooper-Hewitt Ulusal Tasarım Müzesi tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne layık görüldü.

Her zaman mimarlık ve peyzajın kesiştiği noktada çalışan Predock, doğadan ve jeolojiden ilham almıştır. Christopher Mead'in methiyesine göre, mimar kendisini 'çöl faresi' olarak adlandırır, kariyerini şehir merkezlerinin dışında geçirir ve şaşırtıcı ve beklenmedik mimari eserler ortaya çıkarırdı. Motosikletler Predock'un bir başka tutkusu olmuş ve bir keresinde "Motosiklet sürdüğümde, deneyimim kusursuz hale geliyor. Binalarım da bu sürüşler gibidir; hem güncel hem de zamansız olduklarını ortaya koyarlar."

Antoine Predock

“Her mimarın misyonu, en derin iç içeriğini çalışma yoluyla görünür kılmaktır. Bir mimarın rolü misyonuna sadık olmaktır.” -Antoine Predock

Antoine Predock'un mirası dünya çapında 230'dan fazla projeyi kapsıyor ve her biri onun benzersiz yaratıcılığının ve coşkusunun bir kanıtı. Gazetecilik ve İletişim Merkezi'nden Kanada İnsan Hakları Müzesi'ne kadar onun cesur, şiirsel biçimleri ilham vermeye ve düşünceyi kışkırtmaya devam ediyor. Predock'un New Mexico ile olan manevi bağına dayanan mimari dili, yapılı çevre üzerinde silinmez bir iz bırakıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)