Arı Peteklerinden Bir Konut Grubu

Sosyal konut, “Dar gelirliler için özel olarak yapılmış, sağlığa uygun ucuz konut” olarak tarifleniyor. Slovenya’daki bu sosyal konut örneğini görünce büyük ihtimalle ülkemizdeki örneklerin aksine “estetik” ve “içinde yaşanılası” sıfatlarını da eklemek isteyeceksiniz.

“Dar gelirliler için özel olarak yapılmış, “sağlığa uygun ucuz konut” olarak tariflenen sosyal konutların ilk çıkışı endüstri devrimine rastlar. Eskiden şehir dışında tarlada çalışan çiftçiler, artık işçi olarak şehire göç ettikleri için barınma sorunlarına çözüm olarak üretilmişlerdir. Bugünse değişen ihtiyaçlar çerçevesinde farklı modellerle üzerinde çalışılan, önemli bir çalışma ve üretim alanı haline gelmiştir. Slovenya, Izola’da 2006 senesinde gerçekleştirilen Honeycomb apartmanları da bu alanda dikkat çekici bir örnek teşkil ediyor.

Hükümet tarafından genç aileler için düşük bütçeli apartmanlar sağlayan Slovenya Konut Fonu, 2003 yılında Slovenya’nın Izola ketinden bir konut yarışması açtı. OFIS Mimarlığın Honeycomb Apartments, yani Bal Peteği Apartmanları projesi, yapının ekonomik, akılcı ve fonksiyonel özelliklerinden dolayı birinci seçildi.

30 apartman dairesinden oluşan projenin diğer ilgi çeken özelliklerinden biri de dairelerin esnekliği. Stüdyo dairelerden, 3 odalı dairelere kadar çeşitli yapılarda olan dairelerin hiçbirinin içinde taşıyıcı eleman bulunmuyor. Böylece iç mekan kullanımını sadece kullanıcının arzusuna bırakılıyor.

Konutun konumlandırıldığı tepe aynı zamanda her dairenin Izola Koy’unu gören bir cephesi olmasını sağlarken, diğer cephelerin çevredeki tepelere bakması mümkün oluyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KUTU BALKONLAR

Kentin akdeniz iklimine sahip olması, dış mekanların ve gölgelerin projede önemli birer eleman olmasına neden oluyor. Bu durumdan yola çıkılarak OFIS mimarlık, her daire için bir balkon tasarladı. Böylece hem bir dış mekan yaratılırken hem de iç mekanla bağlantılı ve doğal havalandırmanın sağlanabileceği modüller ortaya çıktı.

Her bir balkon modülü dairelerin hem iç mekanlarında hem de balkonlarında gölge, havalandırma ve termal konfor sağlayan verimli sistemler olarak tasarlandı. Balkon bloklarının cephelerine monte edilen tekstil elemanları ile direkt güneş ışığını engellerken aynı zamanda kışın yapının ısınması için sıcak hava tampon bölgesi olarak işlev görüyor. Yazları ise cephelerde toplanan ısı, balkonların yan taraflarında bulunan 10 cm’lik perforajlarla doğal olarak dağıtılıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)