Avokado Evi / Práctica Arquitectura

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Avokado evi 4,5 metre yüksekliğindeki merkezi odasının çatısından giren başucu ışığı altında sakinler, etrafı saran iki veranda ile biten geniş pencerelerden ve mülke uzanan geniş bir terastan çevredeki manzaranın tadını çıkarabiliyor. Merkezi bir alan etrafında üç eklemli hücrede düzenlenen alanlar ve hizmetler, kompakt bir bina ayak izini ve sitede gizli varlığını korurken, çevreye yakınlık ve mesafenin görsel deneyimini yeniden üretiyor.

"El Aguacate" birbirine bağlı avlular ve hacimlerden oluşan, rüzgarın, doğal ışığın ve dolaşımın serbest akışına izin veren, dinlenme ve bir arada yaşamak için rahat bir alandır. İlk eşmerkezli kareler şemasıyla başlayan evin tasarımı daha sonra terasın boyutunu ve konforunu artırmak için tersine çevrilen geometrik, programlı ve yapısal bir düzenin tanımıyla gelişti.

Tüm tasarım birbiriyle uyumludur. Oturma odası ve merkezi yemek odasının etrafındaki genel ve özel alanlar, rustik cilalı bir yüzeyle korunan gri kütük duvarları olan geniş bir çatıyı destekliyor. Sağlamlık, evin taş ve monolitik dış cephesini vurgular, renk ve doku yoluyla bahçenin yoğun yeşil tonlarıyla etkileşime giriyor.

'Şehir' ve 'taşra' mobilite deneyimi ile dijital bağlanabilirliğin operasyonel esnekliği arasındaki ayrım bulanık olduğu sürece hafta sonu "ev" fikrini yeniden düşünmek önemliydi. Mimarlar ve tasarımcılar yalnızca ihtiyacın olanı sağlamaya kararlıydı. Mimarlar, kapsam veya bütçeden bağımsız olarak fikirlere başarılı bir şekilde yaklaşarak bunları uyguladılar.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)