Yeşil Çatılı Casa 23’ün Boşluklu Dış Cephesi Enerji Tasarrufu İçin Açılıp Kapanıyor

Bogotá merkezli mimarlık şirketi Arquitectura en Estudio (aRE) Kolombiya’daki Villeta kasabasının dışında yer alan Casa 23’ü tamamladı. Casa 23, enerji tasarrufu için pasif stratejilere dayandırılan ve klima olmaksızın doğal olarak serin kalan bir ev. Stratejik olarak olağanüstü bir manzara için dağlık bölgenin yamacına konumlandırılan modern ev, çevreye etkisini minimize etmek için mevcut topografiğe adapte edilmiş. Ev ayrıca çevresel ayak izini azaltmak için yerel ve yenilenebilir doğal malzemelerle inşa edilmiş.

Mevcut topografyaya uyum sağlamak için tasarlanan Casa 23, dağın yamacına yerleştirilmiş vadi görünümlerine doğru çıkıntı yapan bir dizi basamaklı platformdan oluşuyor. Misafir yatak odaları aşağıda konumlandırılırken ana yaşam alanları, servis odaları ve ana yatak odası üst katta yer alıyor. Bir dizi "merdiven-teras" yemyeşil bitki örtüsü ile düzenlenmiş ve yalıtımlı yeşil çatılarla kaplanmış dışa bakan alanları iç ve dış mekânlar arasındaki sınırı flulaştırmak için birbirine bağlar.

Mimarlar proje hakkında şunları belirttiler “Dağın üzerindeki süzülen bu soyut kutu evin ana dış cephesi haline gelen girişe doğru temiz ve basit geometrisini gösteriyor. Ev bu alanları ayırarak ve kademelendirerek çevresinin kesintisiz manzarasından zevk almak için yaşanabilir tüm alanlara yer açıyor.”

Çünkü Casa 23 öncelikle, mimarların dayanıklı ve daha az bakım gerektiren malzemeleri seçtiği bir tatil inzivası olarak kullanılır. Toprak rengi aşı boyası ile renklendirilmiş tahta formundaki beton duvarlar ve tavanlar doğal kumtaşı zeminlerle bütünlük sağlar ve modern eve davetkâr bir karakter kazandırır. 

Hareketli dış cephe mahremiyet ve aynı zamanda evin güneşten ve rüzgârdan faydalanma düzeyini ayarlamak için açılıp kapanabilen tik ağacından panolardan yapıldı. Kalın çatı çıkıntıları istenmeyen güneş enerjisini azaltmaya yardımcı olur ve elementlere karşı korur. Yerel olarak temin edilen malzemelere ek olarak Casa 23’ün inşasında yerel işçilikten faydalanıldı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)