Bahaa Ghoussainy'nin Merceğinden OMA'nın Prada Vakfı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
OMA 2018 yılında İtalya'nın Milano şehrinde, 1910 yılında kurulmuş eski bir cin damıtma fabrikasında bulunan Fondazione Prada'yı açtı. Dış cephesi 24 ayar altın varak ve kamufle edilmiş aynalarla kaplanmış olan proje, Milano'nun güney eteklerinde bulunan Largo Isarco sanayi kompleksindeki yedi yapının yenilenmesini kapsıyor ve vakfı ne bir koruma projesi ne de yeni bir mimari olarak tanımlıyor. Geçtiğimiz günlerde fotoğrafçı Bahaa Ghoussainy, yeni mimari fotoğraf serisinde bu meşhur yapıyı yakaladı.

Fondazione Prada ilk olarak 1993 yılında İtalyan moda evi Prada tarafından kurulmuş. Vakfın hedefi sinema, felsefi düşünce ve sanata yönelik kültürel bir eritme potası haline gelmekti. Bu yeni kullanımlar mimari özelliklere sahip bu alışılmadık sanat alanlarının tasarımıyla daha olanaklı hale geliyor. Dahası Fondazione yalnızca tek bir sanat dalına adanmış olmadığından, "sanat"ın neleri içine alabileceğine dair çeşitlilik, mimari ve tasarımın çeşitliliğine de yansıyor.

Bahaa Ghoussainy'nin Merceğinden OMA'nın Prada Vakfı

Proje yeniden canlandırılan binaların yanı sıra yeni yapılardan oluşuyor. Bunlar arasında depolar, laboratuvarlar, bira siloları ve geniş bir orta avluyu kuşatan yeni inşa edilmiş binalar yer alır. Yeni yapılar arasında büyük bir sergi pavyonu, bir kule ve bir sinema yer alır. Bu binalar çağdaş malzemeler kullanılarak benzer bir endüstriyel tonda tasarlanmış. Dahası iki tür mimari duruma meydan okuyan ve yeni ile eskiyi devamlı bir etkileşim halinde karşı karşıya bırakan yeni Fondazione, yalnızca bir görüntüde toplanmayı reddeden ve aralarında neredeyse hiçbir hiyerarşi bulunmayan çok sayıda parçalı yapı sunuyor. Ayrıca tasarım esnekliği ve açık kullanımlı programlamayı destekleyen zıt mekansal değişkenlerle dolu.

Bahaa Ghoussainy'nin Merceğinden OMA'nın Prada Vakfı

"Burada mevcut olanları inceledik ve eksik olan bir dizi şart ve gereksinim olduğuna karar verdik ve temelde bu ihtiyaçları yeni mimariye dahil ettik." - OMA

Bahaa Ghoussainy'nin Merceğinden OMA'nın Prada Vakfı

Bahaa Ghoussainy Beyrut, Lübnan'da yaşayan bir sanatçı ve fotoğrafçı. En son Herzog & de Meuron'un Tate Modern'in 2016'daki son uzantısı olan Switch House'u fotoğraflamış. Ayrıca Herzog & de Meuron'un Milano şehirciliğinin ve mimarisinin bir örneği olan ve şehrin kentsel dokusunu tanımlayan Feltrinelli Porta Volta'yı görüntüledi. Son olarak Berlin Unite d' Habitation olarak da bilinen Corbuseirhaus fotoğrafçının merceğinden görüntülendi.

Bahaa Ghoussainy'nin Merceğinden OMA'nın Prada Vakfı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)