OMA ve Circlewood Esnek Okullar Oluşturmak İçin Modüler Ahşap Sistem Geliştirdi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Circlewood konsorsiyumunun bir parçası olarak OMA'dan David Gianotten ve Michel den Otter, yaşam döngüleri boyunca uyum sağlayabilen ve dönüşebilen okullar inşa etmek için modüler bir sistem geliştirdi. Sistem Amsterdam Belediyesi tarafından Innovation Partnership School Buildings programının bir parçası olarak önümüzdeki on yıl içinde birden fazla okulun inşasında kullanılmak üzere seçildi. Şehir genelindeki girişim şehrin 2050 yılına kadar tamamen döngüsel hale gelme amacına bir destek olarak dokuz ila otuz "yüksek kaliteli, esnek ve sürdürülebilir" okul inşa etmeyi hedefliyor.

Modüler Ahşap Sistem

Girişimin kreatif direktörlüğünü OMA'nın üstlendiği mimar, mühendis ve araştırmacılardan oluşan Circlewood topluluğu, geri dönüştürülmüş çelik bağlantılarla birbirine bağlanan standart ahşap kolonlar ve çapraz lamine ahşap zemin panellerinden oluşan bir sistem tasarladı. Sistem farklı boyutlarda ve kullanımlarda iç mekanlar yaratan bölme duvarların ve yük taşımayan yapıların yerleştirilmesinde esneklik sağlayan ahşap bir yapısal çerçeve oluşturur. Bölme duvarlar biyobazlı ve iç mekan tırmanışı veya dikey tarım gibi faaliyetleri destekleyebilir. Tasarım ve üretim süreci, sahada elektrikli bir vinç kullanılarak hızlı montaj ve demontaj sağlamak için dijital olarak kontrol edilir.

Modüler sistem bileşenleri dayanıklı ve uyarlanabilir olacak şekilde tasarlandığından, okulların öğrenme ortamlarını şekillendirmeleri için esneklik sunar. Ayrıca tasarımcılar bu inşaat yöntemini, öğrencilerin sürdürülebilirlik esaslarını ve insanın çevre üzerindeki etkisini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak pedagojik bir araç olarak tasarlamış. Okullara yerleştirilen bilgi ekranları karbon ayak izini ve kaynak tüketimini gösterecek. Prefabrikasyon sistemi ayrıca inşaat sırasında emisyonları en aza indirmekte, okul genelinde biyobazlı ve karbon emici malzemeler kullanılmakta ve döngüsellik prensiplerine uyumu sağlamak için yapı bileşenleri tamamen yeniden kullanılabilir.

Innovation Partnership School Buildings kapsamında OMA, bireysel okulların oluşturulmasında iş birliği yapılacak yeni mimarlık pratiklerinin seçilmesine yardımcı olacak. Amsterdam'da Studio A Kwadraat ile iş birliği içinde bir deneme okulu geliştirilmiş. Kompakt yapı, geleneksel okul programının dışına çıkmayı ve bunun yerine bütüncül bir çocuk merkezi sunmayı amaçlıyor. Bunu göstermek için her cephe, kanopiler veya bisiklet depolama alanları gibi unsurları içerecek şekilde özel ihtiyaçlara göre tasarlanmış. Merkezi bir hol çeşitli yapılandırılmış ve yapılandırılmamış faaliyetlere olanak sağlarken, okul "inşaat seti" yapım yöntemi sayesinde uyarlanabilirliğini, zaman esnekliğini ve son kullanıcıya odaklanma özelliğini koruyor.

Modüler Ahşap Sistem

"Bu sistem sayesinde Amsterdam'da ve umarız Hollanda'nın başka yerlerinde inşa edilecek yeni okullar, zaman içinde farklı ihtiyaçlara karşılık verecek şekilde genişleyebilir, küçülebilir veya yapılandırmaları değişebilir. Bir okul kapandığında yapı tamamen sökülebilir ve tüm bileşenler yeniden inşaat malzemesi haline gelebilir." - Mimar David Gianotten, OMA Yönetici Ortağı

Modüler Ahşap Sistem

Yakın zamanda OMA dünyanın en eski Antik Mısır kültürü müzesi olan, 1824 yılında kurulan ve İtalya'nın Torino şehrindek, Collegio dei Nobili'de yer alan Museo Egizio'nun yenilenmesi için açılan yarışmayı kazandı. Milano Tasarım Haftası'nın bu yıl ki etkinliğinde OMA, SolidNature tarafından yaptırılan ve doğal taşın jeolojik oluşumundan iç tasarım ve mimari projelerde kullanılan bitmiş ürüne kadar olan yolculuğunu inceleyen bir enstalasyonu tanıttı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)